Ајурведски трик – намали ја температурата со ѓумбир и лимон

 

Ѓумбирот, покрај многуте лековити својства, ја намалува и температурата. Направете чај од изрендан ѓумбир во прав, прстофат кардамом и куркума со лимон. Овој чај не само што поттикнува инстант потење, ја намалува температурата, а помага и при бактериски инфекции на грлото.

Во овие случаи добро е да се зема Амрут и Амла.

Посакуваме добро здравје.

 

Органска куркума во прав 200гр

Органски кардамом во прав 200гр

Amla

Amruth

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...