Ајурведски трик – направете си домашен лек за немирно срце 🙂

Состојки:
8 лажици сецкан сув рузмарин
3 цели лимони
половина килограм кафеав шеќер
2 литри вода
Подготовка:
Ставете 8 лажици ситно сецкан лист од рузмарин во 2 литри вода. Оставете да зоврие до 1 литар вода
Ставете половина килограм шеќер и три излупени и исечени лимони.
Гответе, наполнете во тегла уште половина час и земајте една лажица 3 пати на ден.
Добро е за подобрување на циркулација, регулира аритмија при низок притисок (притисок и аритмија).
Ги ублажува проблемите со заболувања на црниот дроб, жолчката и другите органи за варење.
Оваа напивка помага при третман на ревматизам, гихт, болести и вкочанетост на зглобовите (со концентрирана тинктура од рузмарин)

 

Многу добри резултати се постигнува кога оваа напивка се комбинира со Арџуна

 

 

Written by Ayurveda

November 24, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...