Ајурведски трик – не го започнувај денот без чаша топла вода со лимон

Сите знаете за овој пијалок, но не знаете колку е навистина добар за организмот и целокупното здравје.

Откако ќе го прочитате ова, нема да ви треба повеќе причина да не го консумирате овој прекрасен и толку едноставен пијалок секое утро!

Консумирањето топла вода со лимон е една од најстарите тајни, а е една од најздравите навики во кои луѓето се колнат. Лимонот е повеќе од ефикасен кога ќе се раствори во топла вода. Студената вода вода во ајурведа, од друга страна, не е толку ефикасна како топлата вода. Кога станува збор за топлата вода, нејзината идеална температура треба да биде околу 50-60 Ц.степени.

Еве за што помага чаша топла вода со лимон секое утро:

Помага при затнати синусите

Го подобрува варењето на храната

Го релаксира нервниот систем

Спречува запек

Го хидрира организмот

Потикнува губење на тежина

Ја подобрува циркулацијата

Ги релаксира мускулите

Измива токсини од телото

Може да помогне при лекувањето на акните

Помага да се спречи формирање на камења во бубрезите

Помага да се спречи формирање на жолчни камења

Помага при ГЕРБ

Помага при гадење

 

Моќта на додавање на куркума во комбинација со лимон.

Додавањето куркума (турмерик) во чаша топла вода со лимон не го менува многу нејзиниот вкус, а делува ефикасно на секој систем во телото. Додавањето на овој моќен зачин во вашата исхрана е една од најдобрите работи што можете да ги направите за вашето долгорочно здравје.

Потребни состојки:

1 чаша топла вода

Сок од половина лимон

1/4 лажичка куркума и прстофат црн пипер

Подготовка: Добро промешајте ги лимонот, куркумата и црниот пипер во топла вода. Промешајте и пред да пиете, бидејќи куркумата ќе пропадне на дното.

Доколку од било кои причини ви претставува проблем пиењето на свеж лимон добра замена со користење на есенцијални масла од лимон.

Дали ви е потребна друга причина да започнете да го консумирате овој пијалок секое утро? Ние не мислиме така – и направете го тоа навика!

 

Ајурведско органско есенцијално масло – лимон

 

Органска куркума во прав 200гр

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...