Ајурведски трик – победи ја настинката и температурата на лесен начин

Древен ајурведски напиток

Едноставен топол и кисел пијалок од црвен пипер и портокал против треска. Потопете 1/2 лажичка црвен лут пипер во топла вода, додадете засладувач, кисел сок од 1 портокал и прстофат кардамом. Овој пијалок, покрај намалувањето на температурата, го стимулира потењето и го снабдува организмот со витамин Ц.

Многу добри резултати с епостигнуваат кога се комбинира со Амрут и Амла.

Добро здравје 🙂

 

Органски кардамом во прав 200гр

 

 

Amruth

Amla

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...