Ајурведски трик – реши ги проблемите со попуштените вени
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски трик – реши ги проблемите со попуштените вени

Ајурведски трик – реши ги проблемите со попуштените вени

by | Nov 6, 2020 | 0 comments

Важно е да знаете како да разликувате диви од домашни костени, бидејќи дивите костени не се јадат. Без оглед на тоа, од него се прават разни тинктури и креми, бидејќи исто така е многу лековити. Дивиот костен се користи како лек за проблеми со проширени вени и испукани капилари, хемороиди, болна менструација и зголемена простата.

Состојки:

Диви костени
90% алкохол
Платно
Стаклен сад

Подготовка:

Најпрвин убаво се толчат костените. Се полнат садовите со оваа смеса и се поливаат со алкохолот. Теглите се затвараат и се прекриваат со платното.
Отстојува 4 недели на темно место. Тинктурата потоа се процедува и се флашира. Заболените места се масираат најмалку 3 пати во текот на денот, а по потреба и повеќе.

Посакуваме добро здравје 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...