Ајурведски трик – реши ги шумовите во ушите

Често по напорен ден или по голем доживеан стрес, се случува да се јави звонење во ушите, ако тоа често се случува, обидете се да се опуштите со медитација и редовно да пиете микс од чај од нане, мелиса и кардамом. Ако ова станува хронично, ова е знак да се обрне поголемо внимание. Според Ајурведата, тинитусот е предизвикан од нарушување на вата дошата (енергија на воздухот во телото). За да ја смирите возбудената вата енергија (воздушна енергија) во нервниот систем, што е главната причина за тинитус, пијте чај од камилица и цимет (во еднакви делови), во чаша вода.

• Секојдневно, нежно тријте ја коската што се наоѓа зад увото со топло шафраново масло. Правете го ова два пати на ден, наутро и навечер, една недела и набљудувајте го резултатот.

• Секојдневно, нанесувајте од лековитите ајурведски капки за уши

• Редовно правете насја и карна пурана третман.

• Редовно земајте Ашваганда

 

Насја

Ајурведско инфузирано шафраново масло

 

Органски кардамом во прав 200гр

Вата

Ashwagandha

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...