Ајурведски трик – реши го лошиот и непријатен здив
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски трик – реши го лошиот и непријатен здив

Ајурведски трик – реши го лошиот и непријатен здив

by | Dec 28, 2020 | 0 comments

За некого е ситница, но кај многумина тоа го расипува расположението ако чувствуваме лош здив кај себе или во комуникација со други луѓе. Ова не е мала работа, туку сигнал од организмот дека започнале процесите, што доведува до проблеми во дигестивниот тракт. Во ајурведата лошиот здив често е знак на труење на телото и акумулација на токсини во дебелото црево, тенкото црево или инфекција во устата. Ова може да биде последица на лошото варење или слаба апсорпција во стомакот. Кога варењето е бавно или слабо, храната што се јаде се подложува на ферментација и распаѓање во гастроинтестиналниот тракт, што доведува до формирање на ама (токсини). При лекувањето, првиот чекор е да го поттикнете огнот на варење на храната (агни), со што пак ќе согори ама (токсините) и ќе ја елиминира основната причина за оваа нездрава состојба.

Следниве лекови се препорачуваат за спречување и елиминирање на лошиот здив:

Диетални и лековити билки

• Обрнете внимание на вашата диета /многу е важно да не јадете тешка храна и да избегнувате ладни пијалоци како сладолед, сирење и јогурт, бидејќи тие го намалуваат варењето на храната, што го забавува варењето, а со тоа се зголемува веројатноста за формирање токсини.

• После секој оброк (после ручек и вечера), џвакајте семе од анасон и ким (ким) (измешани во еднакви пропорции од 1/2 кафена лажичка). Ова ќе го подобри варењето и ќе помогне да се исчистат токсините од дебелото црево. Семето од анасон се вкусна храна сами по себе.

• Пијте половина чаша сок од алое двапати на ден додека не ви стане свеж здивот.

• Нежно џвакање на едно или две семе од кардамон или 1/4 лажичка исто така помага да се намали лошиот здив. Кардамонот помага при варење и помага во согорување на токсините.

• За да го подобрите варењето, испијте чаша ким (ким), коријандер и анасон чај (во еднакви пропорции) после секој оброк. Варете 1/4 до 1/2 лажица од секое растение во чаша топла вода.

• Редовно жабуркајте ја устата со масло.

• Посетете стоматолог, бидејќи понекогаш мирисот доаѓа од болести на забите или непцата.

• Редовно мијте ги забите со природни органски пасти или Трифала во прав

• Редовно земајте Билва или друг ајурведски суплемент.

Ајурведско масло за жабуркање

Ајурведска дентална паста за заби-ментол и цимет

Органска трифала во прав 200гр

Органски кардамом во прав 200гр

Bilwa

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...