Ајурведски трик – спречете ги инфекциите и воспаленијата во телото
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски трик – спречете ги инфекциите и воспаленијата во телото

Ајурведски трик – спречете ги инфекциите и воспаленијата во телото

by | Dec 11, 2020 | 0 comments

Дали ја знаете хранливите и здравствените придобивки од редовното користење на маслото од тиква?

Дали знаете дека маслото од тиква има голема и давнешна употреба во ајурведата.

Како да го користите во превентивни цели:
2 лажици масло од тиква на ден, една со појадок, а друга со вечера со една чаша топла вода.
Маслото од тиква се чува на темно и ладно место во добро затворени шишиња. По отворањето,
најдобро би било маслото да се чува во фрижидер.

Добри резултати се постигнуваат со редовно практикување Абјанга и редовно земање Амрут

 

Абјанга

Amruth

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...