Ајурведски чај за јак имунитет 🌿 🍵

 

Овој чај, направен е од состојки кои обезбедуваат антиоксидантни, антиинфламаторни својства и е силен борец со ракот, може да помогнат во намалувањето на воспалението на целото тело и со тоа го поддржуваат имунолошки систем.

1 лажичка свежа рендана куркума или во прав
1 лажичка свеж рендан ѓумбир
1 прстофат црн пипер (може и повеќе ако ви се допаѓа зачинета 😁)

1-2 💊 #Ашваганда
4-5 парчиња лимон

Измешајте ги сите состојки во еден длабок сад и додадете 500 мл. зовриена вода.
Оставете да отстои 10 минути

Победете ги вирусите на природен начин и уживајте 😊👌🏻🌿❤️

Сите потребни состојки за изработка на овој чај можете да ги најдете кај нас. . . . . .

 

Ashwagandha

Органска куркума во прав 200гр

Written by Ayurveda

August 26, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...