Ајурведски чај со коријандер за прочистување на организмот

Коријандерот е еден од најдобрите чистачи на организмот. Лековитите својства на оваа билка се одамна познати:

♻️ за зајакнување на имунитетот и крвната слика,

♻️ при менструални болки и пореметувања,

♻️ го намалува нивото на шеќер,

♻️ за смирување и лекување на изгореници и ублажување на мачнина,

♻️превенцијата и лекување на канцерогените заболувања и тумори..

Рецепт:

Чај од коријандер се прави со 6 грама семки од коријандер и 500 милилитри вода (засладен со мед).

 

Во комбинација со трифала се добиваат уште подобри ефекти.

 

Written by Ayurveda

August 2, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...