Ајурведски чај од глуварче за здрави бубрези

Растенија кои лесно и брзо го чистат црниот дроб од отрови и цисти. Црниот дроб е најголемиот и најважниот орган за чистење на организмот, извршувајќи повеќе од 500 витални функции. Затоа, ако не функционира добро, може да доведе до многу сериозни здравствени проблеми и болести. Предлагаме природни решенија кои ќе ви помогнат да ја подобрите функцијата на црниот дроб.

Глуварче

Многумина глуварчето го сметаат за досаден плевел, но е едно од најкорисните лековити растенија. Ги штити бубрезите, желудникот, цревата и крвта и се смета за еден од најважните лековити билки за црниот дроб. Древните риши препорачуваат користење на стебленца од глуварчето во третман на хронично воспаление на црниот дроб (пет до шест стебленца на ден) и дијабетес (десет парчиња на ден).

Чај од глуварче

Натопете две лажици корен од глуварче и / или лисја со 250 ml врела вода /. Оставете да отстои десет минути и процедете. Пијте чаша наутро и навечер, по можност половина час пред јадење. Се препорачува против проблеми со бубрезите, задржување на вода, целулит и дебелина.

При поголемо задржување на вода во органзимот се препорачува Пунарнава.

 

 

Written by Ayurveda

April 12, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Дали сте пробале стапалата да ги потопите во млеко? Нозете ќе ги впијат сите хранливи материи од топлото млеко.  Овој третман им преку 100тина позитивни влијанија врз здравјето на телото. Како да го направите овој третман? Изборот на млекото го оставаме на вас....

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Овој древен ајурведски пијалок е составен од само 2 состојки што сите ги имаме дома. Додадете ги овие 2 состојки во шолја вода и ќе забележите олеснување за многу брзо време. Ако имате какви било проблеми со стомакот или имате прекумерна тежина, овој пијалок ќе...

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот, како додаток или состојка во храната или пијалоците, може да заштити од дебелина и хронични болести. Како еден од најчесто користените зачини во светот има долга историја на употреба како хербален лек за третман на разни болести благодарение на разните...