Ајурведски чај при проблеми со белите дробови
  • Home
  • /
  • Новости
  • /
  • Ајурведски чај при проблеми со белите дробови

Ајурведски чај при проблеми со белите дробови

by | Dec 21, 2021 | 0 comments

Чај од ѓумбир и кардамом

Ѓумбирот и кардамомот содржат различни соединенија кои ја поддржуваат функцијата на белите дробови и ги отстрануваат штетните материи од дишните патишта и иритацијата на белите дробови. Овој лек за белите дробови има антиинфламаторно дејство, ја подобрува циркулацијата на крвта и помага да се исчисти слузта од дишните патишта. За чистење на белите дробови потребно е да се пие 2-3 шолји чај од ѓумбир на ден. За подготовка на чај, една кафена лажичка свеж ѓумбир / 1/2 кардамом треба да се прелие со топла вода. Потребно е да ја покриете чашата и да ја оставите 10 минути. Во готовиот чај може да се додаде мед или сок од лимон по вкус.

 

Органски кардамом во прав 200гр

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...