Ајурведско кичди – мешавина од ориз и леќа за благосостојба и добра дигестија

Сите ние сме родени со единствена конституција – тип. Според Ајурведата, нашето тело се состои од пет елементи и три доши (биодинамички сили) – Вата, Пита и Кафа. Кога овие три доши се во рамнотежа, тие одговараат на сопствените физички и ментални особини и како резултат на тоа, уживаме во добро здравје. Нерамнотежата може да се должи на неправилна исхрана, влијание на различни периоди во денот и сезона меѓу другото. Ајурведата ви помага да го разберете типот на вашето тело и како да ги спречите и елиминирате болестите. Ова се прави со управување со вашата исхрана и начинот на живот според вашиот тип.

Знаци на нерамнотежа на пита:

Често се чувствувате гладни и жедни

Подложни на мигрена и јаки главоболки

 Вртоглавица и нестабилност

Топли бранови и горештини

Чувство на гадење при пропуштање на оброци

Ако вашиот одговор е да, тогаш можеби имате нерамнотежа на пита доша. Она што ви треба се рецепти за правилна исхрана за смирување на пита.

Совет: Јадете горчлива, адстрингентна храна со сладок вкус за да ја балансирате вашата пита-доша.

Диететските рецепти може да содржат млеко и Ги масло. Јадете ги вашите оброци редовно. Водете рутина и грижа за храната. Вклучете слатко овошје во вашата диета и рецепти за балансирање на пита. 

Кичди (мешавина од ориз и леќа)

Состојки:

¾ чаша домашен интегрален ориз или негова замена

½ шолја леќа

За пржење и украсување:

1 лажиче. ким,

¼ лажиче. куркума

2 лажички. коријандер

1 лажиче. цимет

Неколку листови кари или ¼ лажиче во прав

Црн пипер

Хималајска сол

Ги масло

Како да се подготви: За една шолја ориз додадете 3 пати повеќе вода и варете на тивок оган. Доколку е потребно, додадете повеќе вода додека готвите по течно. Додадете ги зачините и сол по вкус. Додадете Ги масло.и уќувајте

Предлози: Khichdi, подготвен со домашен ориз и леќа, е корисен за треска или стомачни заболувања. Препорачливо е да се јаде со Ги масло во текот на бременоста. Белиот ориз, кој се користи во овој ајурведски рецепт за балансирање на пита дошата, треба да биде неполиран и неизбелени. Има слатко, разладувачко и хранливо дејство и лесно се вари. Јасмин оризот од има енергија што лади и може да биде поддршка за чистење на организмот.

 

Органска куркума во прав 200гр

Питта

Written by Ayurveda

January 13, 2022

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...