Ајурведско лековито и дигестивно ласи

Овој рецепт на ласи е популарен ајурведски пијалок кој освежува и помага при варењето на храната. Содржи обичен јогурт, вода и зачини, што го прави моќен и вкусен за дигестивниот систем. Вклучувме и куркума, меѓу другите зачини, што го прави одличен тоник за кожата, црниот дроб и крвта исто така. Додадете џагери (суров шеќер од трска или друг природен засладувач) со јогуртот, тој е одличен зајакнувач и чистач на крвта, и се смета за одличен лек за оние кои страдаат од анемија. Кардамомот дополнително ја подобрува неговата лековитост.

Состојки

-1/2 чаша обичен јогурт

-1 чаша вода

– сецкан зрело манго

Џагери 2 лажиче

-Прстофат куркума во прав

-Прстофат мелен кардамом.

Метод на изработка:

– Измешајте ги: мангото, јогуртот, џагари или кафеав шеќер и кардамон во блендер 2 минути.

– Наросете од куркумата и кардамон по вкус.

Вашата освежително ласи е подготвено!

👍👍👍 Не консумирајте навечер.

Органски кардамом во прав 200гр

Органска куркума во прав 200гр

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...