Ајурведско решение за леукореја – бело прање
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведско решение за леукореја – бело прање

Ајурведско решение за леукореја – бело прање

by | Sep 14, 2020 | 0 comments

Природен ајурведски лек за леукореја

Летото е период кога леукорејата или белото прање многу лесно се шири и развива. За тоа допринесуваат високите температури и високиот зенит на Пита дошата.

Во топло билно или козјо млеко потопете ашваганда како подмладувач на гениталиите или во ситуации кај леукореја.
1 таблета /истолчена/ Ашваганда малку се вари во млекото. Пред крај додадете Ghee масло и малку Кардамом. Пијте го овој пијалок подолг период секој ден.

Ова го подобрува репродуктивното здравје и кај мажите и кај жените. Ова е многу природен и специфичен лек за леукореја.

 

Ashwagandha

Органски кардамом во прав 200гр

 

Питта

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...