Ајурведско чатни со афион

Најдобро време на консумација:
• Јадете навечер, најмалку еден час
пред спиење.
Зошто?
• Природна помош за добар сон,
ги балансира и Пита и Вата дошите
• Ја смирува Вата дошата, особено умот (Прана ватата)
• Ја смирува Пита дошата во срцето и умот (Садака)
пита)
Овие се сите под доши кои влијаат на квалитетен сон.
Рецепт:
• 1 лажичка афион
• 1 лажичка кокос во прав (најдобро свежо рендан)
• прстофат мелен ким и куркума
• мала количина ги масло (прочистен путер)
Подготовка:
Измешајте го афионот со кокос во прав.
• Додадете малку вода додека мешате за да се формира густа паста.
• Стопете ги во тава додека не биде бистра смесата.
• Додадете куркума и ким, фино се промешува.
• Веднаш тргнете ја од оган, оставете да се формира убава боја и арома.
• Сипајте ја мешавината во афионот промешајте, оставете да отстои 5 минути.
• Додадете малку сол по вкус.
Напомена:
Јасноста на ги маслото е важна при готвењето. Кога тоа
станува проѕирно, тоа значи дека е вистинската температура што треба да ги извлече од сите ароми од зачините.

 

Уживајте 🙂

 

Органска куркума во прав 200гр

 

Вата

Питта

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...