Ајурведско чистење на бубрезите со лен

Изварка од лен – длабинско чистење на бубрезите со семе од лен

Изварка е течна лековита комбинација што ја добиваме од лековити суровини на ленот. Од древно време, ајурведските лекари користат семе од лен за чистење на бубрезите. Неопходно е да се земе една лажичка семе од лен во чаша вода и истата се свари. Два дена пијте половина чаша изварка од семе од лен, на секои два часа. Бидејќи изварката од семето од лен е многу густа, треба да се разреди со топла вода пред да се земе. Ако вкусот не ви одговара, можете да го збогатите со сок од лимон. Семето од лен содржи многу корисни состојки за нашето здравје и убавина. Семето од лен се користело уште од древно време, низ античките цивилизации и култури се до денес. Главната причина за ова лежи во фактот дека семето од лен содржи десетици хранливи материи. Линолеична (омега-6), олеинска (омега-9) и палмитинските масни киселини и повеќе од половина од мастите содржани во лен се алфа линоленска киселина (омега-3). Богати се со растворливи и нерастворливи влакна. Протеини, витамин Б1, магнезиум, цинк и селен. Токму поради овие исклучителни хранливи вредности, семето од лен се покажа како одлично за низа здравствени проблеми.  

При поголеми проблеми со бубрезите препорачуваме Сатавари.

 

Satavari

 

 

 

Written by Ayurveda

April 28, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Дали сте пробале стапалата да ги потопите во млеко? Нозете ќе ги впијат сите хранливи материи од топлото млеко.  Овој третман им преку 100тина позитивни влијанија врз здравјето на телото. Како да го направите овој третман? Изборот на млекото го оставаме на вас....

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Овој древен ајурведски пијалок е составен од само 2 состојки што сите ги имаме дома. Додадете ги овие 2 состојки во шолја вода и ќе забележите олеснување за многу брзо време. Ако имате какви било проблеми со стомакот или имате прекумерна тежина, овој пијалок ќе...

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот, како додаток или состојка во храната или пијалоците, може да заштити од дебелина и хронични болести. Како еден од најчесто користените зачини во светот има долга историја на употреба како хербален лек за третман на разни болести благодарение на разните...