Ајурведско чистење на телото од паразити со лен и каранфилче

Чистење на телото од паразити со лен и каранфилче

За оваа мешавина ќе бидат потребни 100 гр ленено семе и 10 гр каранфилче. Користете каранфилче во прав и сомелете лен или купете ленено семе. Секој ден, земајте 2 лажици (рамни) три последователни дена, по можност наутро пред јадење. Оваа мешавина може да се јаде или да се додаде во храната. По три дена употреба, направете пауза од 3 дена. Потоа повторете го процесот на чистење од паразити со мешавина од каранфилче и лен. Правете го овој третман еден месец. За време на апликацијата, може да се појави осип, болка во стомакот, дијареа, но има минлив карактер, тој е безопасен и тоа е само знак дека организмот се „чисти“ од паразити.

Дополнително внесувајте Трифала.

 

Органска трифала во прав 200гр

Written by Ayurveda

June 9, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Целото здравје е  во нашите дланки

Целото здравје е во нашите дланки

На Ајурведата одамна и е познато дека постојат голем број енергетски центри во нашето тело. Ако правилно се третираат тие можат да бидат корисни за нашето целокупно здравје. Подоцна, сите други традиционални техники и медици ги имаат преземено овие древни методи...

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Рецепт: - 500 гр ливадски мед - 2 средни или 1 поголем корен од ѓумбир - сок од 1 лимон или цел лимон исечен на парчиња - 3-4 чешниња (или 1 мала глава) лук -куркума 1 лажица - потребно е тегла со големина 700-800 мл (не помалку) Изрендајте го ѓумбирот, исцедете...

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Оваа тинктура од ѓумбир има исклучителен ефект во подобрувањето на имунитетот на целиот организам и работи во сезоната на грип, настинки и респираторни инфекции. Рецепт на тинктура за имунитет: 400 гр свеж корен од ѓумбир излупен, рендан, 1 лажица куркума и...