Барем 3 ајурведски причини зошто да се капете во хималајска сол
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Барем 3 ајурведски причини зошто да се капете во хималајска сол

Барем 3 ајурведски причини зошто да се капете во хималајска сол

by | Oct 22, 2021 | 0 comments

Ви наведуваме барем 3 причини зошто од денес треба да скокнете во бања со хималајска сол

Морската сол, исто како и другите состојки на морската вода, има терапевтски својства е познато уште од древни времиња.

Хималајска топла бања

Поскапа е од „обичната сол“, но многу поевтина од разните препарати на пазарот со помал опсег на благотворни ефекти врз човечкото тело, која хималајската сол ќе ве натера да посакате да ја купите уште денес… а потоа ставете ја во бањата и проучувајте како телото е посреќно и поздраво! 

Хималајската сол е најчистата сол на Земјата!

Со својата совршена кристална структура и состав од 84 минерали и елементи во иста пропорција како што се во нашето тело – му помага на телото и нервниот систем да постигнат рамнотежа и има исклучително регенерирачки ефект. Богатството на природни состојки кои благотворно делуваат на целиот организам му го дадоа името „кралска сол“. Редовното конзумирањето природна, розова сол како има корисен ефект врз целиот организам. Но, хималајската сол не се консумира само во храната.Таа може и да се ресорбира преку бањата, интрадермално.

Има и козметички и здравствени придобивки.

Бањата со хималајска сол особено се препорачува за разни кожни болести. Подгответе го така што ќе ставите околу 200 гр хималајска сол во купка со топла вода, 5 капки етерично масло од лаванда, а потоа два пати неделно правете топла бањата. Исто така, за вкочанети стапала, уморни и влошени болки во стапалата, направете купка за стапала со 3 литри вода, 150 гр хималајска сол и 1/4 лажиче ајурведска крема против болка и потопете ги стапалата во растворот на собна температура половина час.

Три причини зошто денес ќе сакате да се потопите во бања полна со вода и хималајска сол!

Спијте како бебе

Ако сте од оние кои патат од повремени или долготрајни проблеми со спиењето, треба да и дадете шанса на розова купка. Поради докажаните способности за ослободување од стрес, бањата со сол може да ви помогне да се опуштите пред спиење. Бидејќи температурата на телото природно опаѓа ноќе (почнувајќи два часа пред спиење), потопувањето во топла бања предизвикува зголемување на телесната температура. Ова веднаш води до брзо ладење кое поттикнува релаксација и подготовка на телото за мирен сон. Капнете неколку капки есенцијално масло од лаванда

Опуштеност на вкочанетоста и подобрена циркулација

Дали некогаш сте доживеале болно триење на нозете, вкочанетост на екстремитетите или непријатно чувство на студенило во вашите екстремитети? Тие укажуваат само на едно – слаба циркулација. Ако е така, топла солена бања може да биде токму она што ви треба. Тоа ќе го стимулира проширувањето на вашите артерии и крвни садови, давајќи повеќе простор за проток на крв.

Длабок детокс

Секојдневно сме изложени на безброј токсини – од храна, воздух, вода, хемиските производи за домаќинството, па дури и од нашата неправилна лична хигиена со хемиски козметички седства. Се проценува дека секојдневно доаѓаме во контакт со околу 700.000 и 2,1 милиони различни токсични хемикалии! Кога се капеме во раствор од хималајска сол и етерични масла, ќе помогнеме да се исфрлатт некои од овие токсини од нашата кожа.

Ајурведски сапун за природна нега со хималајска сол

Бидејќи солта ги отстранува токсините од телото, кожата станува мека и здрава. Затоа бањите со морска сол можат да го подобрат неговиот тон. Таквата бања, исто така, ќе го стимулира излачувањето на вишокот вода од кожата и сврзното ткиво, што спречува акумулација на вишок течност, па кожата станува поцврста, помазна и поздрава.

 

Ајурведско органско есенцијално масло – лаванда

Ајурведски сапун за природна нега на лице и тело

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...