Брингараџ – подмладувачки тоник за телото
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Брингараџ – подмладувачки тоник за телото

Брингараџ – подмладувачки тоник за телото

by | May 25, 2020 | 0 comments

#Брингараџ (Eclipta alba или Kesharaja) се користи во Ајурведата како подмладувачки тоник кај проблеми со: заби, коса, вид, слух, меморијата и т.н.. Ова древно растение има остар горчлив вкус. Во Ајурведа се користи повеќе од 3000 години во медицината. Неговото име буквално значи „тоник за коса“. Ова растение е едно од „десетте свети билки“ во ајурведата. Според својата разноврсност и ефективните лековити сили, билката Брингараџ има стекнато престиж и се поголема употреба во западниот свет. Тој се смета за една од најважните билки при лекување на проблеми со косата.
Брингараџ промовира длабок сон и има смирувачки ефект врз умот и телото. Според ајурведските текстови, Брингараџ има прочистувачко дејство врз #Пита дошата, затоа е добро за бубрезите и црниот дроб и има дигестивни и лаксативни ефекти. Се користи за лекување на хепатитис, отечена слезина и проблеми со кожата. Администрирано како чај помага против проблеми со уринарниот тракт. Исто така, се администрира со мед за борба против настинки и вишок слуз кај новороденчињата. Се користи со рицинусово масло за лекување на црви во телото. Се применува кај болки во ушите, има смирувачки ефект. За жени со менорагија (продолжено менструално крварење) оваа билка се користи како лек. Припремена како паста, се нанесува и на отечени жлезди и со тоа помага при закрепнување и намалување на отоците.

Повеќе можете да прочитате на следниот линк:

Bringaraj

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...