НОВОСТИ

секогаш тука за вас…

Прочитајте повеќе промоции, новитети итн…

Сите содржини на нашата Веб страница се во наша сопственост, заштитени со авторски права.

Ајурведски трик – третман за коса со мед

Ајурведски трик – третман за коса со мед

Со векови, во ајурведата медот се користи за нега на коса и кожа. Клеопатра била позната по тоа што се капела во мед и млеко, а сопругата на римскиот освојувач Нерон, користела лосион со мед и млеко за лицето за да го задржи младешкиот изглед. Дури и пред козметиката...

Ајурведски трик – медова бања против сува кожа

Ајурведски трик – медова бања против сува кожа

Со векови, во ајурведата медот се користи за нега на коса и кожа. Клеопатра била позната по тоа што се капела во мед и млеко, а сопругата на римскиот освојувач Нерон, користела лосион со мед и млеко за лицето за да го задржи младешкиот изглед. Дури и пред козметиката...

Ајурведски трик – медов пилинг за блескаво лице

Ајурведски трик – медов пилинг за блескаво лице

Со векови, во ајурведата медот се користи за нега на коса и кожа. Клеопатра била позната по тоа што се капела во мед и млеко, а сопругата на римскиот освојувач Нерон, користела лосион со мед и млеко за лицето за да го задржи младешкиот изглед. Дури и пред козметиката...

Ајурведски трик  – отсрани ја шминката на природен начин

Ајурведски трик – отсрани ја шминката на природен начин

Со векови, во ајурведата медот се користи за нега на коса и кожа. Клеопатра била позната по тоа што се капела во мед и млеко, а сопругата на римскиот освојувач Нерон, користела лосион со мед и млеко за лицето за да го задржи младешкиот изглед. Дури и пред козметиката...

Ајурведски трик  – Исчисти ги акните на природен начин

Ајурведски трик – Исчисти ги акните на природен начин

Со векови, во ајурведата медот се користи за нега на коса и кожа. Клеопатра била позната по тоа што се капела во мед и млеко, а сопругата на римскиот освојувач Нерон, користела лосион со мед и млеко за лицето за да го задржи младешкиот изглед. Дури и пред козметиката...

Ајурведски трик – избори се со стресот на ајурведски начин

Ајурведски трик – избори се со стресот на ајурведски начин

Многу од нас страдаат од проблеми поврзани со стресот, како што се несоница, анксиозност, исцрпеност и нарушувања на дигестивниот систем. Според Ајурведата, најстариот холистички здравствен систем во светот, стресот е она што се случува секогаш кога ќе нема да се...

Ајурведски трик – медова маска за лице

Ајурведски трик – медова маска за лице

Со векови, во ајурведата медот се користи за нега на коса и кожа. Клеопатра била позната по тоа што се капела во мед и млеко, а сопругата на римскиот освојувач Нерон, користела лосион со мед и млеко за лицето за да го задржи младешкиот изглед. Дури и пред козметиката...

Ајурведски трик – златен мед – природен антибиотик

Ајурведски трик – златен мед – природен антибиотик

Куркума и мед - древен ајурведски антибиотик, моќен природен заштитник на организмот Куркумата и медот во комбинација го стимулираат одбранбениот механизам, го зајакнуваат имунитетот, штитат од болести и се корисни сојузници кај респираторните инфекции. Куркумата и...

Ајурведски трик – исчисти го црниот дроб од отрови за 3 дена

Ајурведски трик – исчисти го црниот дроб од отрови за 3 дена

Кога хепарот е полн со отрови и маснотии не е во можност нормално да ги извршува своите функци и доаѓа до дебелеење. Предлагаме многу стар древен ајурведски лек за детоксикација. Што ви е потребно: 3 лимони 1 врзулче магдонос 5 гранчиња целер 6 чаши вода Лимуновиот...

Ајурведкси трик – домашен сируп кај астма и бронхитис

Ајурведкси трик – домашен сируп кај астма и бронхитис

Древен рецепт кај проблеми со белите дробови, астма, бронхитис, кашлица. Многу луѓе имаат различни проблеми со белите дробови, од кои најчести се: астма, бронхитис и разни форми на кашлица. Проблемите со белите дробови можат да бидат предизвикани од: инфекции,...

Ајурведски трик – варете го оризот со ги масло

Ајурведски трик – варете го оризот со ги масло

  Оваа многу древна тајна е потврдена и од Колеџот за хемиски науки во Шри Ланка, а е претставена на Националниот состанок и изложбата на Американското хемиско друштво (АЦС)! -⁠ Белиот ориз во некои случаи има тенденција да биде тешко сварлив (дури и помалку...

Ајурведски напиток кој ја регенерира душата

Ајурведски напиток кој ја регенерира душата

Сок што крева буквално од мртви. Со децении, овој сок се препорачува на луѓе кои се борат против рак, тешки заболувања, бидејќи брзо ја враќа енергијата, ревитализира, го подига имунитетот и ја подобрува крвната слика. Сите ги имаме овие состојки дома. Но, резултатите...

Ајурведски трик – лененото семе ги отпушува крвните садови и притисокот

Ајурведски трик – лененото семе ги отпушува крвните садови и притисокот

  Алфа-линоленската киселина во лененото семе лечи висок крвен притисок и воспаление во запушените крвни садови. Овозможува нормален проток низ крвта, дистрибуција на кислород и хранливи материи потребни за нормално функционирање на органите. Консумирајте 2-4...

Ајурведски трик – исчисти ги крвните наслаги со хељда

Ајурведски трик – исчисти ги крвните наслаги со хељда

Дали знаете дека редовното користење на хељдата ги чисти крвните садови? Го намалува крвниот притисок и спречува артериосклероза. Успешно ги чисти крвните садови, а со тоа ја подобрува циркулацијата. Го намалува нивото на шеќер во крвта и го зголемува нивото на...

Ајурведски трик – како лесно да ги прочистиш крвните плаки

Ајурведски трик – како лесно да ги прочистиш крвните плаки

  Нездрав начин на живот значи брза храна складирана со нездрави масти, што доведува до зголемена тежина. Дебелината не е само естетски проблем, туку може сериозно да ги оштети вашите крвни садови и здравјето. Прво и најважно - престанете да земате транс масти....

Ајурведски трик – куркума ефикасен природен лек за чистење на запушени крвни садови

Ајурведски трик – куркума ефикасен природен лек за чистење на запушени крвни садови

Куркумата природно ја одблокира внатрешноста на крвните садови Овој прекрасен ајурведски жолт зачин го одржува здравјето на кардиоваскуларниот систем и престанува да ги блокира внатрешните канали на крвните садови. Антиоксидансите и антиинфламаторните својства на...

Ајурведски чај за пробелеми со дишењето

Ајурведски чај за пробелеми со дишењето

Лесно ја чисти акумулираната слуз од белите дробови и грлото: Пијалок што ќе помогне лесно и брзо да продишите! Сосема природно решение, кое ќе ви донесе олеснување многу брзо Од сите видови кашлица, најтешко се поднесува сувата кашлица. Белите дробови болат,...

Стресот – причина за рак?

Стресот – причина за рак?

Една од најважните карактеристики на човечкиот организам е неговата прилагодливост, без која тој едноставно не би можел да преживее во различни ситуации и средини. Важна карактеристика на адаптацијата е моќта да се одржи стресот под контрола или да се локализира, така...

Ајурведски трик – како да се победи стресот и да се врати енергетскиот баланс?

Ајурведски трик – како да се победи стресот и да се врати енергетскиот баланс?

  Стресот како причина за појавување на болести е доста истражуван од страна на медицинските научници, но сепак неговото исклучиво медицинско толкување не ја задоволува суштината на настанувањето на болестите. Што е живот? Процес на прилагодување кон условите во...

Љубов, благодарност и радост лек за сите болести

Љубов, благодарност и радост лек за сите болести

Лекови - љубов, благодарност и радост Како тогаш може да помогне едноставен гест на благодарност? Едноставно кажано, медицинските феномени го докажуваат тоа - луѓе кои одбиле лекови, хирургија, хемотерапија, зрачење и други конвенционални методи за лекување на...

Медицината нема правилен одговор за стресот

Медицината нема правилен одговор за стресот

Медицината нема одговор: повеќе од 3.500 сериозно болни пациенти се опоравиле самостојно Тумор на мозокот, слепило, хронични болести, паразити кои исчезнуваат преку ноќ. Не, не е бајка, туку податоци од Институтот за ноетичка наука, кој досега собрал повеќе од 3.500...

Како да ја зголемиш храброста?

Како да ја зголемиш храброста?

Вежби за развој на храброст др. Лисе Ранкин Д-р Ранкин носи список на генерациски утврдени стравови, кои се пречка за храбар и здрав живот. - Никогаш не стапнувам во непознатото - Не ги откривај своите виситини - Прави го она што ќе ви кажат оние кои ги сакате - Дај...

Храбростa ги лекува телото, умот и душата

Храбростa ги лекува телото, умот и душата

  Знаеме дека прекумерниот страв може да доведе до бројни болести, вклучувајќи ги сериозните болести како на пример карцином. Но, ова не важи за луѓето кои стравот го доживуваат како свој сојузник и учител, вели др. Лиса Ранкин. - Во овој случај, во телото се...

Променете ја исхраната и начинот на живот и бидете здрави

Променете ја исхраната и начинот на живот и бидете здрави

Промената на исхрана и начин на живот, заедно со правилно избрани билни лекови, ќе помогне да се врати здравјето и рамнотежата на надбубрежните жлезди Пијте доволно вода. Заменете ја водата од чешма со филтрирана или изворска вода. Бидете сигурни дека имате доволно...

Стресот причина за зголемена тежина

Стресот причина за зголемена тежина

Постојат два вида на стрес - акутен и хроничен. Акутниот стрес главно се јавува поради притисок од премногу обврски или во непредвидени ситуации. Тоа е стрес кој е полесен за контрола. Хроничниот стрес е поопасен. Тој е присутен секој ден и луѓето учат да живеат со...

Ајурведски трик – ослободи се од стресот на природен начин

Ајурведски трик – ослободи се од стресот на природен начин

  Нашето тело како одговор на стрес има природен механизам за одбрана, а тоа е надбубрежната жлезда која се наоѓа веднаш над бубрезите и се состои од 2 дела - кортекс и срж. Меѓутоа, ако овој механизам работи постојано, може да биде штетен за здравјето на...

Што кога ќе се најдеш во ситуација на страв?

Што кога ќе се најдеш во ситуација на страв?

  Во ситуација кога ќе почне чувствуво на страв, треба да го направиш следново: Биди со стравот (не бегај од ова чувство) Сè додека чувствуваш страв, тој е дел од тебе и не може да се ослободш од него само затоа што си одлучил така. Таа одлука да се ослободиш од...

Ајурведски трик – намали ги отоците во телото

Ајурведски трик – намали ги отоците во телото

Стариот добар спреј во ајурведата се смета за национална гордост на далечниот исток, а приказните за нејзините лековити својства се пренесуваат од генерација на генерација. Особено е познат овој спрејот во кој се додадени многу лековити билки и суплементи. Со оглед на...

Ајурведски трик – намали ги ревматските болки и слабата циркулација

Ајурведски трик – намали ги ревматските болки и слабата циркулација

Стариот добар спреј во ајурведата се смета за национална гордост на далечниот исток, а приказните за нејзините лековити својства се пренесуваат од генерација на генерација. Особено е познат овој спрејот во кој се додадени многу лековити билки и суплементи. Со оглед на...

Ајурведски трик – намали ги болките во грбот

Ајурведски трик – намали ги болките во грбот

Стариот добар спреј во ајурведата се смета за национална гордост на далечниот исток, а приказните за нејзините лековити својства се пренесуваат од генерација на генерација. Особено е познат овој спрејот во кој се додадени многу лековити билки и суплементи. Со оглед на...

Кичари – најизбалансираната ајурведска храна

Кичари – најизбалансираната ајурведска храна

Кичари е ајурведско јадење за детоксикација и едно од најстарите ајурведски специјалитети. Тоа е мешавина од две или повеќе зрна. Традиционалниот кичари се прави од ориз и леќа но, наместо ориз, можете да користите кое било друго жито (киноа, леќа, амарант, итн.)....

🍂 Ајурведски начин за стимулирање на Оџас  /животната енергија/ – жабуркање со масло

🍂 Ајурведски начин за стимулирање на Оџас /животната енергија/ – жабуркање со масло

Сите знаеме дека целиот свет зборува за влечење нафта, но многу малкумина ја знаат вистинската причина за тоа како работи влечењето нафта. Еден начин е тоа да помогне стимулирајќи го Ојас. . 🍂 Главниот дел на Ојас се наоѓа во срцевиот регион, што е само неколку капки...

Биолошки и психолошки стравови своред ајурведа

Биолошки и психолошки стравови своред ајурведа

Биолошкиот страв е вистински и го имаме тогаш кога нашите животи се навистина загрозени. На пример, ако бегаме од некого или ако се наоѓаме во некоја опасност ....лизгав терен, брзо возење, паѓање од стрмен предел....Тој страв е оправдан и сосема е нормално да го...

Совети кои ќе ти помогнат да ги надминеш стравовите

Совети кои ќе ти помогнат да ги надминеш стравовите

  „Само во директен контакт со стравот може да се ослободите од него.“ вели големиот учител Кришнамурти Дали знаете дека е корисно да се чувствува страв бидејќи во опасни ситуации буквално може да нè спаси, како што велат „страв лозје чува„, но не е добро кога...

Ајурведски трик – домашни бонбони против кашлица

Ајурведски трик – домашни бонбони против кашлица

Дали кашлаш или внимаваш на здравјето? Тогаш дефинитивно мора да ги испробате овие здрави, домашни бонбони. Рецептот се препорачува за сите возрасни групи. Направени се од исклучиво природни состојки, смируваат кашлање, а може да ги земате и превентивно затоа што...

Ајурведски трик – подготви си дома еликсир на животот

Ајурведски трик – подготви си дома еликсир на животот

Тулси - млеко Сидха со босилек Во Ајурведата, светиот босилек (тулси) се нарекува „еликсир на животот“. Познато е дека светиот босилек го поддржува здравјето на имунитетот и ги релаксира умот и телото. Тулси млекото е одлично за респираторниот систем, бидејќи третира...

Ајурведски трик – реши ги проблемите со попуштените вени

Ајурведски трик – реши ги проблемите со попуштените вени

Важно е да знаете како да разликувате диви од домашни костени, бидејќи дивите костени не се јадат. Без оглед на тоа, од него се прават разни тинктури и креми, бидејќи исто така е многу лековити. Дивиот костен се користи како лек за проблеми со проширени вени и...

Костен како лек и храна

Костен како лек и храна

  Сезоната на пад на лисјата ни носи овошје кое е многу здраво и вредно кога станува збор за хранливи материи, минерали и витамини. Со есента, костенот станува едно од најчестите употребувани состојки на јадењата. Како и другите, костените содржат маснотии, но во...

Ајурведски трик – за болки кај вкочанет врат и раменици

Ајурведски трик – за болки кај вкочанет врат и раменици

Стариот добар спреј во ајурведата се смета за национална гордост на далечниот исток, а приказните за нејзините лековити својства се пренесуваат од генерација на генерација. Особено е познат овој спрејот во кој се додадени многу лековити билки и суплементи. Со оглед на...

Ајурведска диета за ноември

Ајурведска диета за ноември

  Поради остриот пад на температурите, ноември е погоден за есенска диета, период од годината кога апетитот за здрави масти е најголем. На есен, луѓето од Вата и Пита можат да уживаат во потешка диета богата со масти. Додека трае ноември, веројатно ќе посакате...

Ајурведска рутина за месец ноември

Ајурведска рутина за месец ноември

  Како што завршува денот и се намалува дневната светлина, сонцето станува редок ресурс. Планирајте кратка прошетка надвор за време на паузата за ручек, за да го почувствувате сонцето во најтоплиот дел од денот. Телефонскиот повик може да биде одличен изговор за брза...

Кои се ајурведските препораки во ноември!

Кои се ајурведските препораки во ноември!

Кога температурата паѓа премногу брзо, или ветерот дува премногу силно во ноември, може да ве фати студ и да почувствувате осетливост. Вашето тело сè уште се прилагодува на студот, со што респираторниот систем е екстра осетлив на настинки и грип. Чувајте го вашето...

Направете си пилинг од кафе и заблескајте со својата убавина

Направете си пилинг од кафе и заблескајте со својата убавина

  ☕ Кафето е еден од најпопуларните и во исто време контроверзни пијалоци. Значи, не е целосно јасно дали е корисно или не иако Ајурведата има свое мислење кое многу пати сме го изнеле. Кафето е дефинитивно здраво кога се користи како основа за ајурведската...

Намалена количина на Витаминот Д причина за КОВИД-19

Намалена количина на Витаминот Д причина за КОВИД-19

„На испитани 200 пациенти со КОВИД-19 околу 80 проценти од нив во болница во Шпанија имаат дефицит на витамин Д, вели новата студија објавена во„ Весникот на ендокриното друштво “,„ Journal list за клиничка ендокринологија и метаболизам “. Витамин Д е хормон кој го...

Корисни совети во време на кашлици и вируси

Корисни совети во време на кашлици и вируси

Добри совети: *Додадете неколку капки еценцијални масла во чаша вода и пијте топло. *Измешајте 2 лажици мед со малку топол чај или топла вода и сок од лимон за ублажување на кашлицата. *Против кашлица, одлична е и комбинација од 2 лажици мед, 1/2 лажички свеж , 1/2...

Ајурведски трик – намали ја кашлицата во време на вируси

Ајурведски трик – намали ја кашлицата во време на вируси

Во есенцијалните масла се наоѓаат најлековитите состојки на растението во нивната најмоќна форма. Секоја состојка во овие масла имаат уникатни својства кои во синергија ви помагаат да ја победите кашлица. Лавандата делува на смирување на иритирано грло, а покрај тоа...

Жолт јазик – индикатор за нарушено здравје

Жолт јазик – индикатор за нарушено здравје

Жолт јазик - симптоми и причини Човечкото тело е навистина совршено. Кога нешто не е во ред, пред да настане некое посериозно заболување телото испраќа сигнали за да знаеме дека нешто не е во ред. Бидејќи здравиот јазик е розов, знаеме дека појавата на друга боја на...

Сиров сок од тиква за ревитализација на телото

Сиров сок од тиква за ревитализација на телото

Потребни состојки: една тиква оргнаски шафранов мед или засладувач по желба органски кардамом   Исечете една тиква на четвртини и излупете ја кората. Исто така, одделете ги семките, бидејќи е важно да остане само месестиот...

ТЕЛЕФОН

СЛЕДЕТЕ НÉ