НОВОСТИ

секогаш тука за вас…

Прочитајте повеќе промоции, новитети итн…

Сите содржини на нашата Веб страница се во наша сопственост, заштитени со авторски права.

Целото здравје е  во нашите дланки

Целото здравје е во нашите дланки

На Ајурведата одамна и е познато дека постојат голем број енергетски центри во нашето тело. Ако правилно се третираат тие можат да бидат корисни за нашето целокупно здравје. Подоцна, сите други традиционални техники и медици ги имаат преземено овие древни методи од...

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Рецепт: - 500 гр ливадски мед - 2 средни или 1 поголем корен од ѓумбир - сок од 1 лимон или цел лимон исечен на парчиња - 3-4 чешниња (или 1 мала глава) лук -куркума 1 лажица - потребно е тегла со големина 700-800 мл (не помалку) Изрендајте го ѓумбирот, исцедете го...

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Оваа тинктура од ѓумбир има исклучителен ефект во подобрувањето на имунитетот на целиот организам и работи во сезоната на грип, настинки и респираторни инфекции. Рецепт на тинктура за имунитет: 400 гр свеж корен од ѓумбир излупен, рендан, 1 лажица куркума и налиен со...

Ајурведска тинктура од ѓумбир – рецепт за чистење на црниот дроб од алкохолизам и хемотерапија

Ајурведска тинктура од ѓумбир – рецепт за чистење на црниот дроб од алкохолизам и хемотерапија

За долгорочно и систематско чистење на црниот дроб (особено кај третманите од алкохолизам и чувствителност од хемотерапија), се користи тинктура од ѓумбир. Тинктура од ѓумбир - рецепт: Измијте среден корен од ѓумбир 2,5 цм (30 g) добро и изрендајте го заедно со...

Природни лекови за отстранување болка во грбот

Природни лекови за отстранување болка во грбот

  Најголемата заблуда е дека ОДМОР во лежечка положба, е лек за ублажување болки во грбот. Напротив, кога имаме болка во грбот, телото треба да се активира. Одморот како лек за болки во грбот се толерира до 48 часа, сè што е повеќе може да предизвика контра...

Природен ајурведски третман за отстранување на болката во грбот

Природен ајурведски третман за отстранување на болката во грбот

Најголемата заблуда е дека ОДМОР во лежечка положба, е лек за ублажување болки во грбот. Напротив, кога имаме болка во грбот, телото треба да се активира. Одморот како лек за болки во грбот се толерира до 48 часа, сè што е повеќе може да предизвика контра ефект. Ако...

Ослободи се од болката и отокот од убод на оса, пчела и стршлен

Ослободи се од болката и отокот од убод на оса, пчела и стршлен

Како природно да ја ослободиме болката и отокот од убод на оса, пчела и стршлен? ***Неминовно е да знаеме дека во летните периоди природата е разбудена, ние се повеќе се отвараме кон надвор, стануваме дел од природата која не ни припаѓа само нам, туку на целиот...

Ајурведски пијалоци за чистење и зајакнување на црниот дроб

Ајурведски пијалоци за чистење и зајакнување на црниот дроб

Црниот дроб е втор по големина орган во човечкото тело после кожата. Врши над 500 важни функции во вашето тело. Меѓу најважните задачи на црниот дроб се: - чистење на телото од токсини - регулација на маснотии - одржување на рамнотежата на хормоните - производство на...

Едноставна јога вежба ако патиш од болки во грбот

Едноставна јога вежба ако патиш од болки во грбот

Јога вежба за ублажување болки во грбот Секој од нас тежнее да биде во целосен мир и хармонија со нас самите и со светот кој не опкружува. Сепак, постојат милиони фактори кои не спречуваат да доживееме мир и радост, тоа се: стрес, болка, животни несреќи, лоши мисли и...

Пијте здраво ајурведско кафе!

Пијте здраво ајурведско кафе!

* Пиј кафе како лек, секое утро, секој ден* Оваа вест ќе ги воодушеви сите што го сакаат ритуалот-македонско кафе. Сакаме да пиеме кафе, зошто да не пиеме? Кафето отсекогаш било симбол за уживање, задоволство, дружење и благосостојба. Никогаш не се лишувај од тоа...

Ајурведата препорачува јадење овошје во првиот дел од денот особено во лето

Ајурведата препорачува јадење овошје во првиот дел од денот особено во лето

Овошјето е меѓу најздравите намирници. Но, можеме да ги искористиме максималните придобивки само ако ги јадеме во вистинско време и на вистински начин. Правите голема разлика во начинот на кој ги консумирате. Кога станува збор за овошјето, Ајурведата поставува неколку...

Древен ајурведски лек за брадавици кој го имаме сите дома

Древен ајурведски лек за брадавици кој го имаме сите дома

Брадавиците се инфекција на горниот слој на кожата предизвикана од вирус на хуман папилома. Постојат над 60 типови на овој вирус и некои од нив можат да предизвикаат брадавици. Вирусот всушност го напаѓа надворешниот слој на кожата преку мали гребнатини,...

Како да се одбраниме од комарците на природен начин!

Како да се одбраниме од комарците на природен начин!

Најефективни есенцијални масла за мирен престој на отворено Можно ли е да останеш равнодушен кога се наоѓаш во природа, на тераса, во соба, полека но сигурно потонуваш во сон протегнат на кревет или лежалка, а тивко на уво слушаш зуење на комарец! Неможе а да не...

Најмалку 8 знаци дека стресот влијае врз вашето здравје

Најмалку 8 знаци дека стресот влијае врз вашето здравје

Стересот е секојдневие во животот. Влијае многу негативно врз сите симптоми. Знаци на телото и кожата Ако вашето тело одеднаш е покриено со црвенило, стрес, а не е алергија, стресот може да биде виновник. Кога вашето тело доживува сериозен стрес (на краток или долг...

Направете здрав ајурведски леден чај

Направете здрав ајурведски леден чај

Направете домашен леден чај! Зошто да купите ледени чаеви исполнети со непознати материи кога можете да направите вкусен, свеж и освежителен пијалок во вашиот дом. Кога купувате индустриски ладен чај, се чини дека содржи сè, а најмалку чај и здрави намирници, затоа...

Решете ги камењата во бубрези и лошиот холестерол со Ајурведа

Решете ги камењата во бубрези и лошиот холестерол со Ајурведа

Оваа мешавина е толку моќна што лекува дури и камења во бубрези и лош холестерол. Лековитите својства на оваа моќна мешавина се познати уште од дамнешно време, ајурведските мудреци знаеле за сите нејзини придобивки. Тоа е мешавина од маслиново масло и лимон. Овој...

Како да се регулира крвниот притисок со Ајурведа

Како да се регулира крвниот притисок со Ајурведа

Иако „високиот крвен притисок“ е многу поопасен од нискиот крвен притисок, „хипотензијата“ не треба да се игнорира бидејќи може да предизвика и сериозни нарушувања на здравјето. Најефективните природни лекови за регулирање на крвниот притисок се: сувото грозје кое...

Ајурведски домашен сок за јак имунитет и анемија

Ајурведски домашен сок за јак имунитет и анемија

Цеден сок за имунитет Потребно е: 1 кг. цвекло 1 кг. моркови 1 кг. лимони 1 кг. јаболки 2л.воде 1/2 кг органски мед и може повеќе. 1 лажичка кардамом 1 лажичка куркума Цвеклото, морковтеи и јаболката добро изрендајте ги, додајте ги зачините, изблендирајте ги и...

Насмевка која никогаш не згаснува благодарение на Ајурведа

Насмевка која никогаш не згаснува благодарение на Ајурведа

Оралното здравје не значи само здрави заби тоа е составен дел од целокупното здравје, од суштинско значење за нашата благосостојба и е клучно за квалитетот на животот. Ни овозможува правилно да говориме и разговараме, да се насмееме, да се бакнуваме, да допираме,...

Откочете го вратот на едноставен ајурведски начин

Откочете го вратот на едноставен ајурведски начин

Откочете го вратот во само 3 чекори Сигурно барем еднаш во животот сте се разбудиле и да имате вкочанет врат. Може да го решите проблемот за само 60 секунди, а ние ви го откриваме трикот. Потребно е да внесете верба во тоа што го правите. Прв чекор Допрете го болното...

Ајурведски пијалок за стимулирање на метаболизмот

Ајурведски пијалок за стимулирање на метаболизмот

Стимулирајте го метаболизмот со пијалок од лимон, куркума и лен Сок од лимон, куркума и ленено семе се препорачува за сите луѓе кои имаат проблеми со дигестивниот систем, сакаат да го стимулираат црниот дроб и да го подобрат изгледот на кожата.Особено се препорачува...

Направете си домашна и здрава вегета

Направете си домашна и здрава вегета

Вегета или зачинал е нешто што го користиме постојано. Но проверете дали во нив се кријат додадтоци кои го збогатуваат вкусот, натриум глутаминат кои се многу штетни за здравјето. Нашите пазари изобилуваат со здрави и свежи зеленчуци од кои може да се направат здрави...

Ајурведска супа за вруќите денови

Ајурведска супа за вруќите денови

Супа од краставица која навистина ќе ве освежи! Изладете го и нахранете го телото со ладна супа од краставица. Најдобар мелем за летната жештина е освежувачка супа од краставица Лето ни ја покажа моќта на Пита дошата и елементот огин, а со тоа дојде и неизбежната...

Ајурведски рецепт за прочистување на белите дробови

Ајурведски рецепт за прочистување на белите дробови

Прочисти ги белите дробови на природен начин Домашен рецепт кој го намалува бронхитисот и слузта во белите дробови Кралпт на зеленчукот, морковот, е малку калоричен и богат со каротеноиди, кој се претвора во активна форма на витамин А во организмот. Поради...

Ајурведско прочистување на црниот дроб

Ајурведско прочистување на црниот дроб

***Црниот дроб е најголемата жлезда и втор по големина орган во нашето тело. Тој ги неутрализира токсичните материи, ја чисти и филтрира крвта. Овој орган е важен за балансирање и разградување на хормоните. Исто така, игра значајна улога во работата на органите за...

Ајурведска лимонада со куркума – најдобриот природен антидепресив

Ајурведска лимонада со куркума – најдобриот природен антидепресив

ЛИМОНАДА СО ТУРМЕРИК Ја третира депресијата подобро од антидепресивите. Откриено е дека лимонадата од куркума содржи некои од најдобрите медицински вредности. Познато е дека куркумата има силни антиинфламаторни својства. Овој златен прав ги убива канцерогените клетки,...

Ајурведски третман за лош здив

Ајурведски третман за лош здив

Дали ви пречи лошиот здив? Овој природен лек може да го реши проблемот. Ѓумбирот од дамнина се смета за многу лековито растение. Гадење, болки во мускулите, вртоглавица е списокот на болести против кои ѓумбирот треба да помогне, изгледа бесконечен... Дали ѓумбирот...

Древен ајурведски рецепт против крвни наслаги

Древен ајурведски рецепт против крвни наслаги

Ѓумбир со мед, лимон и лук - ефикасен и исклучително здрав лек за зачепени крвни садови - 500 гр оргаски мед - 2 средни или 1 поголем корен од ѓумбир - сок од 1 лимон или цел лимон исечен на парчиња - 3-4 чешниња (или 1 мала глава) лук - потребно е тегла со големина...

Ајурведска златна мешавина за чистење на црниот дроб

Ајурведска златна мешавина за чистење на црниот дроб

Златна мешавина за чистење на црниот дроб Состојки: ½ лажички органска куркума парче корен од ѓумбир 1 лимон ½ чаши вода на собна температура прстофат црн пипер Подготовка: Стиснете сок од лимон во чаша, а потоа додадете куркума, ѓумбир исечен на тенки парчиња и топла...

Ајурведска витаминска вода за топло лето

Ајурведска витаминска вода за топло лето

Кога времето е топло, кога доминира елементот на Пита /елементот на оган/ ,водата со вкус на овошје е најдоброто освежување што се користи во секое време. Запомнете, кога чувствувате жед, тоа значи дека веќе сте дехидрирани, а редовното внесување вода е многу важно....

Ајурведска вежба за уморни и отечени нозе

Ајурведска вежба за уморни и отечени нозе

Доволно е да одвоите само десетина минути секој ден Пронајдете тивко место и одвојте 10 минути да си посветите на себе. Обезбедете простор што ќе ви овозможи да ги затворите очите и да се одморите. Ако зборувате на телефон,читате и пишувате пораки истовремено, нема да...

Ајурведа – болката во нозете може да биде знак на сериозни болести!

Ајурведа – болката во нозете може да биде знак на сериозни болести!

Болката во нозете може да биде знак на сериозни болести! Ајурведата вели: Болка во стапала, отечени стапала, чувство на тежина во нозете може да бидат симптоми на болест. Што предизвикува оток на нозете? Кога тој симптом е причина за загриженост, Кога отокот може да...

Запек – најголемиот здравствен проблем на денешницата

Запек – најголемиот здравствен проблем на денешницата

Современиот начин на живот донесе многу здравствени проблеми со себе. Запекот се појави како болест во секое семејство. Оваа состојба не е само проблем на неможност за дефекација и исфрлање на фекалии и отрови од телото. Дали го знаевте тоа? Други симптоми на запек:...

Пиењето вода во ајурведата

Пиењето вода во ајурведата

Водата го претставува хранливиот и освежителен квалитет поврзан со лунарната енергија. Помага при варењето на храната, освежувањето и ребалансот на Пита доша, ја поттикнува Кафа и ја хидрира сувоста на Вата. Храни, подмачкува и детоксицира дури и кога излегува од...

Ајурведски диетални грицки за секој ден

Ајурведски диетални грицки за секој ден

Идеални се за летните и жешки денови, а и за другите сезони 🙂 Многу се вкусни и лесни за прирпема: 2 лажици Ги масло (или масло по вкус) 1 чаша вода Сите можни семки што ги имате по дома (сусам, лен, сончогледови семки, анасон, ким, ) Био вегета, хималајска сол,...

Практични ајурведски совети за одредени видови на болка

Практични ајурведски совети за одредени видови на болка

Практични ајурведски совети за одредени видови на болка: Забоболка: масло од каранфилче, лук, сок од пченична трева, ментол или пеперминт, црн пипер, мраз Главоболка, мигрена: топло или мраз, лесна ајурведска масажа на главата, магнезиум во спреј, ароматерапија:...

Утринска плунка – најдобриот природен ајурведски аналгетик појак и од морфиумот

Утринска плунка – најдобриот природен ајурведски аналгетик појак и од морфиумот

Како да се намали болката на природен начин Ајурведата вели: „Патот на мудрите не е да обезбедиш задоволство, туку да ја излечиш болката“. Ајурведата ја дефинира болката како состојба која настанува како реакција на повредени или воспалени ткива произведувајќи низа...

Древен ајурведски лек за прекумерна жед

Древен ајурведски лек за прекумерна жед

Како што одминува летото и жештините, може ќе забележите дека симптомите на топлина во телото ве држат, особено луѓето со доминантна доша Пита - елемент на огин. Овој прекуемер огин во телото може да резултира со: осип на телеото,  акни, главоболки, киселински...

Куркума – борец против болки

Куркума – борец против болки

Како да се намали болката на природен начин Ајурведата вели: „Патот на мудрите не е да обезбедиш задоволство, туку да ја излечиш болката“. Ајурведата ја дефинира болката како состојба која настанува како реакција на повредени или воспалени ткива произведувајќи низа...

Ајурведска напивка за детоксикација и замастен џигер

Ајурведска напивка за детоксикација и замастен џигер

Ѓумбир, лимон или лимета, вода, грејпфрут, ким и кардамом се состојките кои потребни за овој зрав пијалокот. Исчистете го крвотокот и црниот дроб и со тоа ќе го зајакнете организмот, ќе ја намалите закиселенетоста и подобрите имунитетот. Пиејте го овој пијалок наутро...

Магнезиум – како да се намали болката на природен начин

Магнезиум – како да се намали болката на природен начин

Како да се намали болката на природен начин Ајурведата вели: „Патот на мудрите не е да обезбедиш задоволство, туку да ја излечиш болката“. Ајурведата ја дефинира болката како состојба која настанува како реакција на повредени или воспалени ткива произведувајќи низа...

Ајурведски ориз за душа

Ајурведски ориз за душа

СОСТОЈКИ - 1 чаша басмати ориз или локален ориз - 3 чаши вода - неколку индиски ореви - неколку непечени кикирики - ⅓ чаша сок од лимон - 10 до 15 лисја од кари ливчиња - половина лажичка семе од ким - половина лажичка органска куркума - 2 прстофати анасон - 1 лажичка...

Ајурведско ласи со круша за топлите и жешки денови

Ајурведско ласи со круша за топлите и жешки денови

Освежување со ајурведско ласи од круша Круша ласи е брз и здрав пијалок што треба да се консумира во текот на летото. Пробајте го овој вкусен рецепт за освежување круша ласи Состојки: 1 Круша сецкана 2 парчиња свеж ѓумбир големина околу 2 цм Листови од нане Кафеав...

Како да ја живееме менопаузата со радост благодарение на Ајурведата

Како да ја живееме менопаузата со радост благодарение на Ајурведата

Како да ја живееме менопаузата со радост благодарение на Ајурведата. Топли бранови, вознемиреност, несоница и мозочна заматеност - значи циклус на менопауза и може да биде предизвик да се каже во најмала рака, но неколку совети од древната наука за Ајурведата можат да...

Врска помеѓу ноктите и вашето здравје според ајурведа

Врска помеѓу ноктите и вашето здравје според ајурведа

Врска помеѓу здравјето на ноктите и вашето здравје Исто како и зглобовите и јазикот, ноктите на рацете се продолжение на ашти дату (или коскеното ткиво) и се показател на здравствената нерамнотежа. Некои од здравствените проблеми откриени со анализата на ноктите...

10 древни ајурведски лекови кои ќе ви се најдат по дома

10 древни ајурведски лекови кои ќе ви се најдат по дома

10 народни ајурведски и домашни лекови кои всушност делуваат Ајурведата имаа многу моќни неконвенционални методи на лекување. На прв поглед, некои од нив се многу едноставни, но тие се ефикасни. На крајот на краиштата, не ве чини ништо да ги испробате овие древни...

Куркума – златна билка која брзо ги обновува органите

Куркума – златна билка која брзо ги обновува органите

Храна која брзо ги обновува органите: кожата се обновува за 28 дена, коските пак за околу 10 години, црвените крвни клетки живеат околу четири месеци, цревните клетки се обновуваат на секои три до четири дена, а што се однесува до мозочните клетки, тие не се...

Дали сте и вие од оние кои ги измачува синусна инфламација на пролет?

Дали сте и вие од оние кои ги измачува синусна инфламација на пролет?

СИНУСНА ИНФЛАМАЦИЈА Секој трети на земјинава топка пати од некаква синусна или алергична инфламација. Синузитот е голем проблем на човештвото. Бидејќи е сврстан во системска болест на телото. отеќнатото дишење го сотава без доволно кислород целото тело, а да не...

ТЕЛЕФОН

СЛЕДЕТЕ НÉ