НОВОСТИ

секогаш тука за вас…

Прочитајте повеќе промоции, новитети итн…

Сите содржини на нашата Веб страница се во наша сопственост, заштитени со авторски права.

Ајурведски гулаш со пченка

Ајурведски гулаш со пченка

За 4-6 порции • 1 компир • 1/4 чаша ги или путер • прстофат анасон (по избор) • моркови, исечени на тенки прстени • 1 целер, исечен на парчиња • 1/2 лажичка мајчина душица • 1/2 лажичка босилек • 1/8 лажичка рузмарин, сув или свеж • 2 лажици сецкан свеж магдонос • 2...

Здрава ајурведска алва од морков

Здрава ајурведска алва од морков

Во текот на зимата, правиме сѐ за да избегнеме да се разболиме, што значи дека треба да го поврземе телото со циклусите на природата. Еден од начините да го направиме ова е да јадеме сезонски зеленчук, како цвекло, компири и моркови. Овој корененест зеленчук е богат...

Медов сируп против силна кашлица

Медов сируп против силна кашлица

Медов сируп Измешајте 50 мл. свежо исцеден сок од лимон и 50 мл. квалитетно маслиново масло и прстофат куркума. Сè треба да се измеша добро за да се соедини во смеса и се загрева на умерена топлина додека не зоврие. Кога ќе се олади, додадете органски мед, добро...

Природен ајурведкси лек против опструктивна кашлица

Природен ајурведкси лек против опструктивна кашлица

Наједноставниот домашен лек за кашлица од типот кафа доша е со ѓумбир, кардамом и сенф. При јака кашлицата која опстојува подолго, пробајте го овој рецепт: сенф во прав - 1/2 лажичка, прстофат кардамом, куркума и рендан свеж ѓумбир - 1/2 лажички. Измешајте ги...

При силна кашлица помогнете си со овој едноставен ајурведски рецепт

При силна кашлица помогнете си со овој едноставен ајурведски рецепт

Наједноставниот домашен лек за кашлица од типот кафа доша е со ѓумбир, цимет, кардамом и каранфилче. Рецепт 1/2 лажичка мелен свеж ѓумбир во чаша врела вода со прстофат цимет, кардамом и каранфилче. Сето тоа попарете го со врела вода и пијте го топло, ефектот ќе го...

Наједноставниот домашен ајурведски лек за кашлица со црн пипер

Наједноставниот домашен ајурведски лек за кашлица со црн пипер

Наједноставниот домашен лек за кашлица од типот кафа доша е со црн пипер. Измешајте 1/4 лажичка мелен црн пипер со лажичка органски мед и прстофат куркума, земајте го после јадење. (За отежнато дишење, заменете го медот со лажичка ги. (стопен путер) Црниот пипер, има...

Древен ајурведски лек – облоги од зелка за висока температура и болки

Древен ајурведски лек – облоги од зелка за висока температура и болки

Облогите од зелка се лековити! Колку е здрава зелката кажува фактот дека нејзината лековитост ја споредуваат со магнетот, бидејќи ги извлекува болестите и заболувањата од телото. Ако имате натечени нозе, завиткајте свежи листови зелка, завиткајте ги одозгоре,...

Ведски трик – искористете ја младата месечина за изобилство

Ведски трик – искористете ја младата месечина за изобилство

Млада месечина - време е да се исполниме со изобилството! Проверката на изобилство во животот е генијална васту алатка. Васту е претходникот на фенг шуи кое можеме да го искористиме за да создадеме изобилство во нашите животи. Мора да биде напишано во рок од 24 часа...

Чувајте ги добрите луѓе во вашиот живот и негувајте здрави меѓучовечки односи

Чувајте ги добрите луѓе во вашиот живот и негувајте здрави меѓучовечки односи

  Грижете се за луѓето што ги сакате, не губете ги за ефтини работи! Не жалете за еден неразумен каприц, за еден погрешно протолкуван збор, за едно површно чувство што не можете да го разберете. Тоа е уште замка на нашиот силен ум кој ни ги претставува работите...

Најдобриот ајурведски чаj кој веднаш ќе ве ревитализира и загрее

Најдобриот ајурведски чаj кој веднаш ќе ве ревитализира и загрее

Масала чај е ароматичен пијалак направен со подготовка на чајни лисја со издробени цели зачини, ѓумбир и млеко. Лисјата од чај се загреваат доволно за да се ослободи нивниот вкус. Се додава млеко, и засладувач. Употребата на цели зрна зачини и ѓумбир е она што го...

Како да оздравите?

Како да оздравите?

  Првата пречка е што многу луѓе веруваат дека последицата е всушност причината. Најдобар пример е со псоријазата. Според коментарите, повеќето луѓе веруваат дека псоријазата се третира однадвор кон внатре, односно креми, масти и мелеми, но псоријазата се јавува...

Ајурведски трик – чај од кардамом за подобра дигестија

Ајурведски трик – чај од кардамом за подобра дигестија

  Чајот од кардамон помага подобро да свари храната, така што храната што ја јадете има помали шанси да создаде гасови и долго да остане во дигестивниот трак. Ставете 1 лажичка кардамом во 250 ml вода и варете ја полека 10 минути. Пијте топол чај со оброци....

Кичди – едноставен рецепт за детоксикација

Кичди – едноставен рецепт за детоксикација

Едноставен рецепт за детоксикација: Кичди, зеленчуково јадење од ајурведската традиција што помага да се опушти и да се излечи телото. Состојки: - 1 и пол лажици маслиново масло или ги путер - 1 лажица рендан ѓумбир - 1 лажичка семе од синап - 1 лажичка куркума во...

Ајурведски дневен ритам на енергија – направете ја вистинската работа во вистинско време

Ајурведски дневен ритам на енергија – направете ја вистинската работа во вистинско време

  Поделбата на дневни и ноќни типови го зазема своето место во модерната наука, како и во дрвената источна мудрост. Што е најдобро да се прави во кое време од денот, како природните сили влијаат на нашето тело и дали да се спротивставиме на природниот биоритам,...

Ајурведски трик – загреј го телото за час

Ајурведски трик – загреј го телото за час

Дали jа знаете моќта на правилното дишење? Дишењето е најважната - споредна работа во животот. Правете вежби за дишење секој ден Самиот факт дека животот започнува со вдишување и завршува со издишување објаснува колку е важно дишењето, Ова е начин инстант да го...

Ајурведски трик – лесно подобри ја меморијата и вибрациите

Ајурведски трик – лесно подобри ја меморијата и вибрациите

Дали jа знаете моќта на правилното дишење? Дишењето е најважната - споредна работа во животот. Правете вежби за дишење секој ден Самиот факт дека животот започнува со вдишување и завршува со издишување објаснува колку е важно дишењето, Ова е начин инстант да го...

Ајурведски трик – смали го лесно високиот крвен притисок

Ајурведски трик – смали го лесно високиот крвен притисок

Дали jа знаете моќта на правилното дишење? Дишењето е најважната - споредна работа во животот. Правете вежби за дишење секој ден Самиот факт дека животот започнува со вдишување и завршува со издишување објаснува колку е важно дишењето, Ова е начин инстант да го...

Ајурведски трик – подобри го фокусот и јасноста на умот

Ајурведски трик – подобри го фокусот и јасноста на умот

Дали jа знаете моќта на правилното дишење? Дишењето е најважната - споредна работа во животот. Правете вежби за дишење секој ден Самиот факт дека животот започнува со вдишување и завршува со издишување објаснува колку е важно дишењето, Ова е начин инстант да го...

Ајурведски трик – диши правилно, наспиј се и одмори се ко човек!

Ајурведски трик – диши правилно, наспиј се и одмори се ко човек!

Дали jа знаете моќта на правилното дишење? Дишењето е најважната - споредна работа во животот. Правете вежби за дишење секој ден Самиот факт дека животот започнува со вдишување и завршува со издишување објаснува колку е важно дишењето, Ова е начин инстант да го...

Ајурведски трик – излечи ја опструктивната кашлица и шлаемот

Ајурведски трик – излечи ја опструктивната кашлица и шлаемот

Во време на вирози многу лесно е да се насобере шлаем и слуз во белите дробови и грлото - пијалок од кој буквално ќе продишете! Сосема природно решение, кое ќе ви донесе олеснување многу брзо. Од сите видови кашлица, најтешка е продуктивната од која болат бели...

Кичари – ајурведска храна за подобра меморија

Кичари – ајурведска храна за подобра меморија

Нарушувањата на меморијата често се резултат на несоодветно снабдување на мозокот со хранливи материи. Меморијата често ослабува со возраста. Алкохолот ги уништува мозочните клетки и затоа губењето на меморијата е многу честа појава кај алкохоличарите. Покрај...

Ајурведски трик – како да го подобрите помнењето

Ајурведски трик – како да го подобрите помнењето

Нарушувањата на меморијата често се резултат на несоодветно снабдување на мозокот со хранливи материи. Меморијата често ослабува со возраста. Алкохолот ги уништува мозочните клетки и затоа губењето на меморијата е многу честа појава кај алкохоличарите. Покрај...

Ајурведски трик – чај за добро варење по обилна празнична софра

Ајурведски трик – чај за добро варење по обилна празнична софра

Навикнати сме да користиме цимет во готвењето, како пријатен зачин кој мириса и предизвикува апетит, но малкумина знаат дека кардамом е лековито растение и може да се користи за разни болести. Тој е добар за: чистење, стимулирање и антисептичко дејство. Ја смирува...

Ајурведски трик – како да ослабеш брзо и едноставно

Ајурведски трик – како да ослабеш брзо и едноставно

Дебелите луѓе треба да пешачат најмалку половина час секој ден. Пливањето е исто така многу добра активност во оваа ситуација. Ако сакате да изгубите тежина, тогаш треба да разберете едноставна аритметика. Кога внесувате повеќе калории отколку што согорувате, вашата...

Ајурведски трик – намали ја температурата со ѓумбир и лимон

Ајурведски трик – намали ја температурата со ѓумбир и лимон

  Ѓумбирот, покрај многуте лековити својства, ја намалува и температурата. Направете чај од изрендан ѓумбир во прав, прстофат кардамом и куркума со лимон. Овој чај не само што поттикнува инстант потење, ја намалува температурата, а помага и при бактериски...

Ајурведски трик – победи ја настинката и температурата на лесен начин

Ајурведски трик – победи ја настинката и температурата на лесен начин

Древен ајурведски напиток Едноставен топол и кисел пијалок од црвен пипер и портокал против треска. Потопете 1/2 лажичка црвен лут пипер во топла вода, додадете засладувач, кисел сок од 1 портокал и прстофат кардамом. Овој пијалок, покрај намалувањето на...

Ајурведски трик – со млеко против икање

Ајурведски трик – со млеко против икање

Секој од нас доживеал икање, навидум безопасен проблем, никој не му придава значење и не размислува од што потекнува. Икање се јавува поради недоволно снабдување со крв во дијафрагмата, поради што дијафрагмата претрпува периодични конвулзивни движења, што се...

Ајурведски трик – со клизма против икање

Ајурведски трик – со клизма против икање

Секој од нас доживеал икање, навидум безопасен проблем, никој не му придава значење и не размислува од што потекнува. Икање се јавува поради недоволно снабдување со крв во дијафрагмата, поради што дијафрагмата претрпува периодични конвулзивни движења, што се...

Ајурведски трик – древен лек против икање

Ајурведски трик – древен лек против икање

Секој од нас доживеал икање, навидум безопасен проблем, никој не му придава значење и не размислува од што потекнува. Икање се јавува поради недоволно снабдување со крв во дијафрагмата, поради што дијафрагмата претрпува периодични конвулзивни движења, што се...

Ајурведски трик – со вежба на дишење помогни си при икање

Ајурведски трик – со вежба на дишење помогни си при икање

Секој од нас доживеал икање, навидум безопасен проблем, никој не му придава значење и не размислува од што потекнува. Икање се јавува поради недоволно снабдување со крв во дијафрагмата, поради што дијафрагмата претрпува периодични конвулзивни движења, што се...

Ајурведски трик – хималајска сол домашен лек за 300 болести

Ајурведски трик – хималајска сол домашен лек за 300 болести

Солта не само што го подобрува вкусот на храната, туку е и одличен лек. Солта ги содржи примарните елементи вода и оган и затоа ја подобрува Пита дошата (енергија на оган во телото) и Кафа дошата (енергија на вода). Солта го зголемува апетитот, го стимулира варењето и...

Ајурведки трик – избори се со проблемите со шуљеви и хемороиди

Ајурведки трик – избори се со проблемите со шуљеви и хемороиди

Проверен древен ајурведски лек за сите видови шуљеви и хемороиди 250гр. органско шафраново масло 250гр. оргнаски мед 250 гр алкохол а може и домашна ракија најдобро лоза Помешајте ги сите суровини и добро измешајте ги, пијте по една чаша ракија секое утро. Да се...

Ајурведски трик – победи ја катарактата и проблемите со очите

Ајурведски трик – победи ја катарактата и проблемите со очите

Катарактата е болест од типот  на кафа доша. Вишокот кафа (слуз во телото) се акумулира во леќата на окото, нарушувајќи ја нејзината транспарентност. Како што напредува катарактата, заматеноста се зголемува, визуелното поле станува сè позатемнето и заматено. Типично,...

Ајурведски трик – направете тест со јод и сами проверете ја функцијата на тироидата

Ајурведски трик – направете тест со јод и сами проверете ја функцијата на тироидата

Тироидната жлезда е оболена кај луѓе кои силно доживуваат сè што им се случува, кои реагираат на лошите постапки на другите, со чувство на длабока повреда и незадоволство. Негативните емоции остануваат замрзнати во телото, се акумулираат во тироидната жлезда и почнува...

Домашен третман на тироидната жлезда со лековити мантри – зборови

Домашен третман на тироидната жлезда со лековити мантри – зборови

Тироидната жлезда е оболена кај луѓе кои силно доживуваат сè што им се случува, кои реагираат на лошите постапки на другите, со чувство на длабока повреда и незадоволство. Негативните емоции остануваат замрзнати во телото, се акумулираат во тироидната жлезда и почнува...

Ајурведски трик – пеј, танцувај, радувај се и ќе ја излекуваш тироидата!

Ајурведски трик – пеј, танцувај, радувај се и ќе ја излекуваш тироидата!

Тироидната жлезда е оболена кај луѓе кои силно доживуваат сè што им се случува, кои реагираат на лошите постапки на другите, со чувство на длабока повреда и незадоволство. Негативните емоции остануваат замрзнати во телото, се акумулираат во тироидната жлезда и почнува...

Ајурведски трик – практикувај третман со свеж кромид и ќе ја излекуваш тироидната жлезда

Ајурведски трик – практикувај третман со свеж кромид и ќе ја излекуваш тироидната жлезда

Тироидната жлезда е оболена кај луѓе кои силно доживуваат сè што им се случува, кои реагираат на лошите постапки на другите, со чувство на длабока повреда и незадоволство. Негативните емоции остануваат замрзнати во телото, се акумулираат во тироидната жлезда и почнува...

Ајурведските колачиња на Дедо Мраз

Ајурведските колачиња на Дедо Мраз

  Ви го подаруваме оригиналениот рецепт за чоколадни #ги колачиња што може да го прилагодите според вашите желби. Основата за колачињата е секогаш иста, а се состои од ги масло, шеќер, јајца и брашно. Покрај ореви, можете да додадете и суво овошје (брусница,...

Кажи му збогум на канцерот, дебелината и дијабетесот!

Кажи му збогум на канцерот, дебелината и дијабетесот!

  *Едно од најздравите овошја на светот е лимонот. *Тој е одличен за детоксикација на организмот, Обично се консумира како лимонада, но сокот од лимон не е најдобар начин да се извлечат сите здрави хранливи состојки од ова овошје. Научните истражувања велат дека...

Ајурведски трик – реши ги шумовите во ушите

Ајурведски трик – реши ги шумовите во ушите

Често по напорен ден или по голем доживеан стрес, се случува да се јави звонење во ушите, ако тоа често се случува, обидете се да се опуштите со медитација и редовно да пиете микс од чај од нане, мелиса и кардамом. Ако ова станува хронично, ова е знак да се обрне...

Ајурведски трик – реши го лошиот и непријатен здив

Ајурведски трик – реши го лошиот и непријатен здив

За некого е ситница, но кај многумина тоа го расипува расположението ако чувствуваме лош здив кај себе или во комуникација со други луѓе. Ова не е мала работа, туку сигнал од организмот дека започнале процесите, што доведува до проблеми во дигестивниот тракт. Во...

Дали знаете дека доцнењето на важните настани предизвикува длабок стрес?

Дали знаете дека доцнењето на важните настани предизвикува длабок стрес?

Добро е да се знае кои нешта влијаат на зголемување на стресот, едноставно да можеме свесно да ги ублажиме и избегнуваме секојдневните стресни ситуации. Сакале или не, секој ден е полн со стрес што не зависи од нас. Сепак, некои навидум наивни работи што самите ги...

Причини за стрес – како да си помогнеш

Причини за стрес – како да си помогнеш

  Добро е да се знае кои нешта влијаат на зголемување на стресот, едноставно да можеме свесно да ги ублажиме и избегнуваме секојдневните стресни ситуации. Сакале или не, секој ден е полн со стрес што не зависи од нас. Сепак, некои навидум наивни работи што самите...

Ајурведски трик – зголеми го имунитетот на природен начин

Ајурведски трик – зголеми го имунитетот на природен начин

Сок за имунитет, анемија и ревитализација на целото тело.. Термички не се обработува. Здрав сок без готвење со: цвекло, јаболко, морков, лимон, мед и ѓумбир. Рецептот е многу стар, но ние го дополнивме со мед и ѓумбир. Што ни е потребно: - 4 поголеми лимони (ако...

Срцевиот удар и водата одат рака под рака

Срцевиот удар и водата одат рака под рака

Дали знаете дека срцевиот удар и водата одат рака под рака? Дали познавате луѓе што велат: Не сакам да пијам вода пред да одам во кревет, затоа што ќе треба да станам ноќе и да мокрам? Срцевата тежина ја држи водата на дното на телото и кога е во вертикална положба...

Ајурведски чај од калинка против 1000 болести

Ајурведски чај од калинка против 1000 болести

Користењето на калинката во ајурведата датира уште од пред 5.000 години. За лековитоста сте зборувале многу пати. Подготовката на чај од кора од калинка е многу едноставна, а нејзиниот ефект е многу корисен за вашето целокупно здравје. Како да направите чај од...

Здрави вегански колачиња спремни за минут

Здрави вегански колачиња спремни за минут

  Празниците се вистинското време да се разбудиме од зимскиот сон и да почнеме да се грижиме за нашето здравје, а тоа значи и вистинска диета. За следниот рецепт ви се потребни неколку едноставни состојки кои можеби и ги имате по дома. Потребни состојки: Банани...

Направете си здрави ѓумбирови божиќни колачиња

Направете си здрави ѓумбирови божиќни колачиња

РЕЦЕПТ : (за 12 колачиња) Состојки: 2 чаши мелен овес или брашно од овес (200 гр) 1/4 чаша скроб од тапиока или пченкарен скроб (30гр) 1 лажиче мелен цимет 1 лажиче мелен ѓумбир 1/4 лажиче мелено оревче и кардемом 1/4 лажиче мелено каранфилче 1/4 лажиче сол 1/2 лажиче...

ТЕЛЕФОН

СЛЕДЕТЕ НÉ