Прекрасна медитација со есенцијални масла

 

Медитацијата го забавува ритамот на срцето и дишењето, го релаксира и смирува телото, го отвора умот и со тоа го намалува секојдневниот стрес, релаксира, поттикнува внатрешен мир, и разни спознанија. Најдобро време за медитација е наутро по будењето и навечер пред спиење, неколку часа по оброкот. Користевме миризливи стапчиња и билни есенции во медитацијата со векови за да ни помогнат да се опуштиме, да се смириме, да се фокусираме. Најќесто тоа е мирисот што ги поврзува свесното и несвесното, овозможува поврзување со себе и со Универзумот, нè води кон одредени состојби на свест, заздравување, отворање на срцето. Кога медитираме со есенцијални масла, комбинирајте удобно место и интуитивно изберете есенцијално масло кое во тој миг ви одговара.

Затворете ги очите и обрнете внимание на дишењето, полека смирете ги мислите, но не вложувајте премногу напор во тоа, оставете ги слободно да доаѓаат и да си одат, само гледајте ги и следете го вашиот здив. Дишете полека, опуштено, без да го задржите здивот. Кога ќе успеете да влезете во состојба на внатрешна тишина, отворете шише есенцијално масло /претходно сте го избрале/ и почувствувајте го мирисот, ставете го шишето во вашата рака, поврзете се со вибрациите на есенцијалното масло, замислете го растението од кое е добиено есенцијалното масло и оставете го тоа растение да делува. Намачкајте една капка есенцијално масло на вашата дланка, истријте ги дланките, приближете ги до лицето и длабоко вдишете мирис на есенцијално масло. Почувствувајте ја емоцијата (љубов, среќа, страв, тага, лутина, напнатост, замор, радост …) што се присутни во телото. Оставете вибрациите на есенцијалното масло да навлезат во тоа место во вашето тело и почувствувајте како го исполнуваат целото тело, вдишувајќи ја миризливата светлина од горниот дел на главата до прстите. Замислете ја оваа миризлива светлина што се шири околу вашето тело, а тоа свети како ламба. Останете во медитација 10-20 минути, полека заземјувајќи се, започнете да го движите телото, отворете ги очите и протегнете се. Веќе по првите неколку медитации ќе забележите дека се чувствувате ревитализирани и освежени.

Есенцијални масла што ги користиме при медитација:

Ветивер: земја, дава стабилност, сила, ги охрабрува промените, помага при страв од промена и загуба, паника, немир, паника. Ги балансира 1-та, 4-та и 7-та чакра.

Лимета (Citrus aurantifolia) ги балансира емоциите, помага при стрес, носи ведрина, надеж, сила, самодоверба, лечи тага и вина, мотивира, поттикнува уживање. Ја балансира 4-тата чакра.

Ylang Ylang (Cananga odorata) смирува, релаксира, буди женска енергија, исцелува сексуални, ментални и енергетски блокади, учи на прифаќање себе си и своите емоции. Ги балансира 2-та, 3-та и 4-та чакра.

Вистинска лаванда (Lavandula angustifolia) смирува, опушта, носи вибрации на безусловна љубов, лечи, поддржува, носи надеж, се грижи како мајка за своите деца, балансира, поттикнува сочувство и духовен раст, ја балансира 4-тата чакра.

Сандалово дрво: утешува, смирува, заземјува, носи трпеливост, го отвора срцето, буди примање и давање, смирува, лекува стравови, овозможува длабока состојба на медитација и духовна пракса. Ги балансира 1-тата и 7-тата чакра.

Бергамот (Citrus bergamia) има силно дејство против страв, паника, несигурност, депресија, несигурност, носи рамнотежа и хармонија, ги смирува непријатните мисли и емоции, развива интуиција, носи увид. Ги балансира 5-тата и 6-тата чакра

Лимон (Citrus limonum) ја подобрува концентрацијата, будноста, носи знаење, јасност, фокус и самодоверба, ги усогласува духовниот и материјалниот свет, нè ослободува од негативните верувања, помага во одредувањето на целите и животниот фокус на се она што е важно. Ги балансира 3-тата, 4-тата и 6-тата чакра.

Сладок портокал (Citrus sinesis) носи радост и позитивна енергија, мир, задоволство, доверба, самодоверба, самодоверба, храброст, радост, подржува, помага во ослободување на стравови, ослободува од стрес, нервоза и напнатост. Ги балансира третата и четвртата чакра.

Лимонова трева предизвикува смеа, носи радост и разиграност, помага при чувство на тага, го лечи внатрешното дете, помага при стравови, осаменост, емоционална интровертност. Ги балансира третата и четвртата чакра.

Арапскиот темјан (Boswelia carterii) смирува, центрира, ги стабилизира емоциите, земјата, го прочистува умот, носи мир, ненасилство, помага при страв и паника, гнев, вознемиреност при поврзување со Универзумот. Ги балансира 1-та, 4-та и 7-та чакра.

Грејпфрутот (Citrus paradisi) ги смирува фрустрациите и умот, помага при емоционални блокади, лечи, ја зајакнува самодовербата, јасност на мислата, носи нови идеи и инспирации, носи радост, храброст, самодоверба, фокус. Ги балансира 2-та, 3-та и 6-та чакра. Атлас кедар (Cedrus atlantica) земја и центар, ги хармонизира телото, умот и духот, ни дава сила и живот мудрост, упорност, храброст, мир. Ги балансира 1-та, 4-та и 6-та чакра.

Ајурведско органско есенцијално масло – портокал

 

Ајурведско органско есенцијално масло – лимон

Ајурведско органско есенцијално масло – лаванда

Ајурведско органско есенцијално масло – лимонова трева

извор: Атма

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...

Магнезиум најважниот минерал во телото

Магнезиум најважниот минерал во телото

  Магнезиумот игра важна улога во работата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, мускулите, бубрезите, црниот дроб, жлездите што лачат хормони и мозокот. Тој се апсорбира преку цревата и потоа со помош на крвта се транспортира до клетките и...