Ги масло со зачини за добра дигестија
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ги масло со зачини за добра дигестија

Ги масло со зачини за добра дигестија

by | Jan 28, 2021 | 0 comments

Лошо варење, нервоза, употреба на каква било несоодветна храна или неправилни комбинации на храна може да предизвикаат дијареја и запек.
Првиот чекор во лекувањето на дијарејата и запекот е да се обрне внимание на храната, да се отстранат масни, пржени, зачинети и ферментирани јадења.

Наш предлог кој ќе даде инстант резултати.

Ги (стопен путер) – 1 лажиче
морско оревче – 1/4 лажиче
ѓумбир во прав – 1/4 лажиче
природен шеќер – 1 лажиче

куркума 1/4 лажиче

Измешајте сè добро и јадете. Oваа формула треба да се зема два до три пати на ден во следните 2 до 3 дена.

За подобри резултати и регулација на дигестијата земајте Трифала.

 

Органска трифала во прав 200гр

Органска куркума во прав 200гр

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...