Главоболки од тип пита и како да ги излекувате

Главоболката е честа и многу непријатна појава од која страдаат многу луѓе.

Причините можат да бидат разновидни: од емоционална напнатост и стрес, недостаток на сон или физичко исцрпување, лоша исхрана, долго седење на компјутер, акумулирани токсини или болна состојба во организмот.

Ајурведската медицина ги разликува причините за појава на главоболка на три основни типа, засновани на дошите : #вата, #пита и #кафа тип на главоболка.

Пред да посегнете по аналгетици против болки, обидете се со природни методи за лекување на главоболка.
Ајурведските третмани и совети се целосно природни, неинвазивни и лесно и едноставно може да се направат и дома.

Тип на главоболка на пита доша

Симптоми: молкавична, остра или пирсинг болка во синусите или зад очите. Горење во очите, чувствителност на светлина, вртоглавица и гадење.

Причини: прекумерно затоплување на телото, поради топлина и изложеност на сонце, хипогликемија поради глад, флуктуација на хормони / естроген, варење и киселост (тежина во стомак, подуеност).

Причинители: употреба на силни и лути зачини, користење на пржена или солена храна и кисело овошје. Емоционални состојби како постојана не расположеност и раздразливост, гнев, лутина и фрустрација.

Решенија за овој вид главоболка:

Паста од глина
Ставете 1 лажичка глина во прав во дланката, додајте вода од роза /или замена/ и направете паста, нанесете ја маста на челото и оставете половина час. Потоа исплакнете.

🌀Хидратација

Едно лице од типот пита доша може лесно да дехидрира, затоа треба да внесува повеќе вода.

Многу е корисно да ставите неколку капки вода или #НасјаМасло во носот за да се ослободите од мигрена. Многу корисно е практикување на Абјанга третманот.

Вода од ориз (вода која е останата после готвен ориз) со додавање на #ги е исто така многу добра за лекување на главоболка од Пита болка.

 

Квалитетни ајурведски суплементи можете да најдете кај нај.

 

Органско ајурведско масло за нос

 

Јала Нети

Written by Ayurveda

June 17, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...