Дали овошјето помага во лекувањето на алергии и егзема?
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Дали овошјето помага во лекувањето на алергии и егзема?

Дали овошјето помага во лекувањето на алергии и егзема?

by | Apr 27, 2021 | 0 comments

*Може ли овошјето да помогне во лекување на егзема и алергии кај деца и возрасни*
Многу родители се очајни затоа што не знаат како да им помогнат на своите деца кои страдаат од
егзема или атопичен дерматитис. Тоа е воспалителна состојба на кожата која најчесто ги погодува
помладите од 2 години, но почесто и постарите страдаат од неа. Повеќе од 80 проценти од
заболените од егзема, исто така, имаат некаква форма на алергија на храна.
Ако вашите најмали имаат егзема и алергии, можеби решението за проблемот лежи во промена
на менито. Зошто да не пробате нова, поздрава диета заснована на овошје и зеленчук и да им
помогнете на децата да лекуваат? Суровата веганска храна не само што им помогна на
многумина да се чувствуваат подобро, туку буквално им ги спасува животот. Постојат сведоштва
на мајки кои ги ослободиле своите деца од непријатни и постојани болести, како што се алергии и
егзема, на едноставен начин – со воведување на изобилство на здрави овошја и зеленчук во
нивната исхрана.

Шест годишната Маја од Охрид, страдаше од тежок егзема и нејзината кожа постојано беше
воспалена, особено горниот дел од телото. Егземата најмногу влијаеше на нејзините раце, и се
прошири на лицето. Нејзините родители не можеа да ја дознаат причината за нејзината состојба.
Тестовите покажаа дека таа е алергична не само на храна, туку и на прашина и на некои други
работи. Маја исто така страдаше од синдром на цревна пропустливост, кој беше поврзан со
кандида. Заради нејзината тешка состојба, мајката одлучи да се префрли на сурова веганска
диета, која вклучуваше многу овошје. Пред тоа, тие пробаа разни други диети со малку шеќер, но
никој од нив не вроди со плод. Состојбата на Маја од овие диети беше уште полоша. Со цел прво
да се увери во ефектите, мајката јадела само сурово овошје и зеленчук цели два месеци.
Забележа многу придобивки од таквата диета – беше полна со енергија, се чувствуваше многу
подобро, физички и психички, па дури и требаше помалку часови сон отколку порано. Тогаш таа ја
воведе својата мала Маја на ваква диета.
Резултатите беа видливи по 2-3 месеци
Откако не и помогнаа никакви лекови или диети во борбата против егземата, малата Маја
премина на сурова веганска диета богата со јаглени хидрати и овошје. По околу два месеци ваква
диета, нејзината состојба очигледно се подобруваше. Вистинските резултати од оваа диета беа
видливи по три месеци. Требаше време телото да се исчисти, како и да дише кожата.

Лубеница – овошје бр. 1 за чистење на телото и кожата
Маја јадеше банани, портокали, јаболка, папаја, праски, јагоди и други бобинки, лимони…
но најмногу лубеница. Лубеницата е исклучително богата со вода,
така што совршено го хидрира организмот, ги измива бубрезите и го стимулира детоксикацијата
на организмот. Покрај вода, богато е и со клучни минерали, како што се магнезиум и калиум. По
половина година веганска диета заснована на поголеми количини овошје, лицето на Маја беше
целосно чисто, без траги на егзема. За појадок, вели таа, најчесто јадела лубеница или смути
направено од два вида овошје.

Вечерата на Маја вклучуваше салата од краставица, која е исто така полна со вода, често
авокадо, која може да се пофали со изобилство на здрави масти и други важни хранливи
материи. Нејзината мајка ги збогатувала оброците со разни семиња, како што се сончоглед и
сусам. Благодарение на промената во исхраната, Маја денес е здраво девојче.
Бидете сигурни да ја збогатите диетата на вашето дете со овошје што содржат кверцетин. Овој
растителен пигмент му дава на овошјето интензивна или досадна боја.
Кверцетинот е моќен антиоксиданс и природен антихистамин, кој значително ги ублажува
алергиите. Јаболка, боровинки, цреши, брокула, спанаќ и кељ, можат да се пофалат со висока
содржина на кверцетин.
Отсранете ја полека оваа храна од менито, бидејќи може да ги влоши егземата и алергиите:
-јајца
-кравјо млеко (особено индустриско)
-производи од соја
-храна со глутен
-ореви ако сте алергични на тоа

Секако важна улога исграше и редовното земање на ајурведски суплементи.

Не пропуштајте да извршите целосen преглед кај ајурведскиот лекар др.Авишек Мишра кој доаѓа во последната недела на месец мај 2021.

Добри резултати постигнаа со редовно нанесување на ајурведско масло против дерматити и егзема.

 

Органско ајурведско масло против егзема и псоријаза

АЈУРВЕДСКИ ПРЕГЛЕДИ

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Како да му помогнете на своето дете кое страда од алергии и егзема? | МАЈКА И ДЕТЕ - […] сведоштва на мајки кои ги ослободиле своите деца од непријатните и […]

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...