Дали сте и вие од оние кои ги измачува синусна инфламација на пролет?

СИНУСНА ИНФЛАМАЦИЈА

Секој трети на земјинава топка пати од некаква синусна или алергична инфламација. Синузитот е голем проблем на човештвото. Бидејќи е сврстан во системска болест на телото. отеќнатото дишење го сотава без доволно кислород целото тело, а да не говориме за пропратните проблеми кои ги имаат луќето. Особено напролет кога кафа дошата ескалира, влијае на гониот, респираторниот дел на човекот.

Болните синуси честопати се неподносливи и се чини дека нема лек. Сепак, овие ужасни главоболки можат да бидат ублажени со старомодни топли облоги. 

Топли облоги од хималајска сол

Денес во аптеките има модерни грејачи на синуси, но доколку немате таков уред, многу лесно можете да направите обвивка што ќе ве спаси по рецепт од нашите баби. Загрејте неколку лажици морска или хималајска сол во тава, а потоа ставете ја врелата сол во стара чорапа. Нанесете ја оваа топла обвивка на челото и наскоро ќе почувствувате како болката се смирува. По овој третман, не треба да ја напуштате топлата просторија најмалку три часа.

Исто така слично дејство има и познатиот јога третман Џала нети. Овој третман можете да го практикувате секое утро.

По овој третман обавезно нанесете насја ајурведски капки за нос.

 

Џала Нети

Органско ајурведско масло за нос

Written by Ayurveda

June 14, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Целото здравје е  во нашите дланки

Целото здравје е во нашите дланки

На Ајурведата одамна и е познато дека постојат голем број енергетски центри во нашето тело. Ако правилно се третираат тие можат да бидат корисни за нашето целокупно здравје. Подоцна, сите други традиционални техники и медици ги имаат преземено овие древни методи...

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Рецепт: - 500 гр ливадски мед - 2 средни или 1 поголем корен од ѓумбир - сок од 1 лимон или цел лимон исечен на парчиња - 3-4 чешниња (или 1 мала глава) лук -куркума 1 лажица - потребно е тегла со големина 700-800 мл (не помалку) Изрендајте го ѓумбирот, исцедете...

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Оваа тинктура од ѓумбир има исклучителен ефект во подобрувањето на имунитетот на целиот организам и работи во сезоната на грип, настинки и респираторни инфекции. Рецепт на тинктура за имунитет: 400 гр свеж корен од ѓумбир излупен, рендан, 1 лажица куркума и...