Домашен ајурведски лек за хемороиди
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Домашен ајурведски лек за хемороиди

Домашен ајурведски лек за хемороиди

by | Oct 21, 2021 | 0 comments

 

***Хемороидите се многу чест проблем денеска за голем број луѓе, без оглед на полот или
возраста. Почесто се јавува кај луѓе постари од 30 години. И мажите и жените страдаат од
непријатните симптоми предизвикани од хемороиди, без разлика дали се внатрешни или
надворешни.

***Ајурведата вели дека тоа е болест на модерниот начин на живот и се појавуваат поради
недостаток на движење, неправилна исхрана, стресен живот и поради генетски предиспозиции.
Кај жените, хемороидите, покрај горенаведените фактори, може да се појават и во бременоста,
кога бремената жена има зголемен притисок врз вените во ректалната област. Често кога се
појавуваат хемороиди, пациентот може да забележи крварење и да чувствува помалку или
потешка болка, оток во ректалната област и чешање што ги придружува хемороидите.
Поблаги фази на болеста, односно првиот и вториот степен, може да се третираат дома,
користејќи природни лекови.

Облоги од компир против хемороиди
Ако имате надворешни хемороиди, земете еден компир со средна големина, изрендајте и
истурете малку маслиново масло. Земете што повеќе количина рендан компир и ставете ја
смесата компири на чиста газа. Со помош на газата, нанесете го компирот и маслото на болната
област-анусот.
Чувајте ја смесата преку ноќ, така што компирот ќе го ослободи отокот и другите непријатни
симптоми.

Во случај на внатрешни хемороиди, можете да го испробате методот со замрзнати
чепчиња
Направете чепчиња со компири како што е опишано погоре. Само малку намачкајте ги и чувајте
ги во замрзнувач за да се замрзнат. Чепчето директно од замрзнувањ се вметнува во анусот 30
секунди во првите 4 дена и во наредните 3-4 дена продолжете го времето повеќе од 30 секунди.
Многумина сведочат дека на овој начин ги отстраниле хемороидите во рок од 7-10 дена од
терапијата.

При поголеми проблеми ви предлагаме Харитаки.

 

Harithaki

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...