Домашен ајурведски лек кој го опоравува организмот и ‘рбетот

Испробајте домашниот лек од куркума кој целосно го опоравува организмот и ‘рбетот.
Како да се припреми оваа паста:
🌿40 гр куркума во прав,
🌿100-150 мл вода.
Ставете ја куркумата во топла вода и само нека проврие. Варете околу 8 минути, додека не згусне пастата. Мешајте постојано. Ако пастата е густа, додајте малку вода. Пастата треба да е со густина налик на јогурт. За тоа време припремете го млекото: 250мл млеко, 2 лажици /40мл/ сирово бадемово масло и мед по желба.
Млекото сварете го и во него додадете го бадемовото масло.
Тргнете го од оган и сипајте во сад. Додадете една 1 лажица од пастата од куркума.  По вкус додадете и лажица мед кога малку ќе се излади.
Пастата можете да ја припремите во поголема количина и за подолг период. Во замрзната состојба ги зачувува својствата и до 40 дена.
Од готовата паста додадете по една лажица во загреано млеко, заедно со 1 лажица масло и мед. Пијте на празен стомак.
Лековитоста на оваа паста:
Убива бактерии и паразити, ја исфрла слузта, маснотии, токсини, прочистува крвотокот и метаболизмот. Горкиот вкус е средство против труење, грозница, воспаление, болести на квта и кожата. Ги трга лепливите токсини, чиреви, маснотии, пот, гнојноци, чешање, прочистува мајчино млеко, матката и џигерот.
https://ayurveda.mk/product/%d0%be%d1%80%d0%b3%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0_%d0%ba%d1%83%d1%80%d0%ba%d1%83%d0%bc%d0%b0_%d0%b2%d0%be_%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b2_200%d0%b3%d1%80/

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...