Древни ајурведски лекови за лекување на астма
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Древни ајурведски лекови за лекување на астма

Древни ајурведски лекови за лекување на астма

by | Nov 23, 2021 | 0 comments

Кога маснотиите од Ги маслото се користат за лекување или ублажување на симптомите на астма, користете го во комбинација со топли напитоци. Најдобро е да го направите шербет или чаеви, а да го вклучите во подготовката на супи.

Подебела масна обвивка💚

Нанесете подебел слој на памучна крпа или тетра пелена. Крпата или пелената треба да бидат големи колку градите на вашето дете или ќовекот. Ставете го завојот на градите, а потоа покријте со најлонска фолија, торба или друга крпа. Откако ќе го нанесете завојот, лицето треба да мирува. Наместо крпа, можете да ставите хартија. Така, намачкајте подебел слој од Ги масло, врз неа залепете ја хартијата и прободете ја некаде со вилушка. Прицврстете со газа, а потоа преспијте. Најдобро е да го нанесете компресот пред спиење за да спиете со него. За потешки опструктивни напади, нанесете компрес во текот на денот, но потоа мора да се оставите час или два одмор. Болка може да почувствувате следниот ден, а во комбинација со чаеви и супи сигурно ќе го поттикнете исфрлањето на слузта. Заедно со облогите, добра комбинација е и чајот од мајчина душица.

Ги масло и млеко

Растопете лажица Ги масло за возрасни во шолја топло млеко или лажица ако подготвувате пијалок за деца. За целосен ефект пијте го напитокот 2-3 пати на ден со интервал од 4-5 часа, колку што траат симптомите.

Ги масло и мед

Растопете околу 200 гр Ги масло на тивок оган додека не добиете бистра жолта маст, па процедете и оставете малку да се излади. Во маснотијата додадете 200 гр ливадски мед, кога ќе се олади и додека не се стегне. Истурете во стаклени тегли и чувајте ги во фрижидер. Се препорачува возрасните да земаат 2-3 лажици дневно, а децата 2-3 лажички маснотии. За да им олесните на децата, измешајте со топло млеко.

Сируп од Ги масло

За сирупот ви требаат литар вода, лажица мед, лажица Ги масло, околу 30 ловорови листови и 100 гр лимон. Лимонот ситно се сечка, па се додава во водата. Потоа додадете ловоров лист, Ги маслои мед и варете додека водата не испари на половина. Потоа тргнете го од оган и процедете, истурете во стаклено шише и пијте го сирупот наутро и навечер.

Ги масло и зелка

Земете што е можно поголеми и свежи листови зелка. Измешајте мед и погуста маст, а листовите зелка малку издинстајте ги. Намачкајте ги градите со мед, па ставете ја зелката да се залепи. Потоа покријте го со крпа и затегнете за да не се поместува облогата. Ова треба да се чува преку ноќ, а по потреба и неколку пати во текот на денот.

Ги масло и лук за ублажување на симптомите на астма

Исецкајте ситно или изгмечете едно чешне лук, а потоа додадете една лажичка мед и една лажичка Ги масло. Сè добро изматете и пијте по 3 лажички во текот на денот. Смесата се користи се додека е потребно за ублажување на симптомите на астма, односно додека кашлицата не се смири.

Ги масло и јајце за ублажување на симптомите на астма, бронхитис и кашлица

Ова е многу стар рецепт за ублажување на симптомите на астма, бронхитис и кашлица. Растопете една лажица кафеав шеќер, па прелијте со чаша млеко додека не почне да врие. Во друга, подлабока шолја изматете го јајцето, една лажичка кафеав шеќер и една лажичка Ги масло, па прелијте со врелото млеко. Пијалокот се пие што е можно потопло, а бидејќи има сладок вкус, децата можат без проблем да го прифатат.

 

Пречистен путер Ги (Ghee)

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...