Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Дали сте пробале стапалата да ги потопите во млеко? Нозете ќе ги впијат сите хранливи материи од топлото млеко. 

Овој третман им преку 100тина позитивни влијанија врз здравјето на телото.

Како да го направите овој третман?

Изборот на млекото го оставаме на вас. Вообичано додаваме една кригла млеко во голем сад /лавор, леген или вангла/ со топла вода. Потоа, ставете ги стапалата за да ја впијат благотворната течност. 

По избор: може да си направите /падабјангам/ масажа на стапалата пред да ги натопите нозете во топлото млеко. Потопете ги стапалата приближно 15 минути. Доколку чувствувате хроничен замор и болки во нозете можете да додадете мала количина од ајурведската крема против болки. Составот на млекото можете да го збогатите со неколку капки есенцијални масло. За бањата да ја направите покорисна, можете исто така да додадете 1 лажичка ајурведски путер. На овој начин ќе ги подобрите терапевтските ефекти на млекото и бањата.

Според принципите на ајурведа никогаш не треба да се фрла храната.Ако имате млеко што му минал рокот и не сакате да го користите во исхрана, тогаш ова е најдобар начин да го искористите. 

Потопувањето на стапала во врело млеко навистина помага при следново:

🔸️Намалување на топлината во телото

🔸️Помага при раст на косата и ја намалува склоноста кон побелување на косата

🔸️Помага при неспиење

🔸️Го ревитализира целото тело

🔸️Потикнува забрзан крвоток и лимфа и т.н/

🔸️Помага во корекција на повторлива мигрена

🔸️Ја подобрува циркулацијата и ја отстранува сувоста

🔸️Помага да се олесни запекот кога се прави редовно овој третман

🔸️ Го прави телото поалкално

🔸️Нозете ги прави помеки и понегувани

🔸️Помага во намалувањето на вознемиреноста и палпитациите во нозете .

🌺 Значи, следниот пат кога ќе сакате да го фрлите млекото, помислете на горенаведеното и започнете да ја користите храната како лек за телото и умот.

🌺Се надеваме дека ќе го испробате горенаведеното.

🌺 Ве молам, известете не како оди и споделете со вашите блиски.

Добро здравје 🙂

Ајурведски путер за лице и тело

Ајурведско органско есенцијално масло – лаванда

Ајурведска крема против болки со ѓумбир и лути пиперки

Падабјангам

Written by Ayurveda

May 14, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Дали сте и вие од оние кои ги измачува синусна инфламација на пролет?

Дали сте и вие од оние кои ги измачува синусна инфламација на пролет?

СИНУСНА ИНФЛАМАЦИЈА Секој трети на земјинава топка пати од некаква синусна или алергична инфламација. Синузитот е голем проблем на човештвото. Бидејќи е сврстан во системска болест на телото. отеќнатото дишење го сотава без доволно кислород целото тело, а да не...

Ајурведски третман на пост – интерна операција без нож

Ајурведски третман на пост – интерна операција без нож

Мора на почеток да напоменеме дека постот е многу корисен но според ајурведата не треба да започнуваме без консултација со стручно лице. Зошто не секој пост е добар за секоја доша во Ајурведата. Понекогаш сакајќи добро да направиме можеме да направиме поголем...

Ајурведска препорака за превенција од остеопороза, ејакулација и импотенција

Ајурведска препорака за превенција од остеопороза, ејакулација и импотенција

  Како да спречите остеопороза, ејакулација и импотенција? Присуството на еугенол, флавоноиди, калциум, магнезиум ги прави каранфилчињата моќен заштитник на коските. Каранфилчето ги прави коските посилни, спречува губење на коскената маса и на тој начин...