Древен ајурведски лек – облоги од зелка за висока температура и болки

Облогите од зелка се лековити!

Колку е здрава зелката кажува фактот дека нејзината лековитост ја споредуваат со магнетот, бидејќи ги извлекува болестите и заболувањата од телото.
Ако имате натечени нозе, завиткајте свежи листови зелка, завиткајте ги одозгоре, преспијте со нив и болките и отоците ќе ги снема.
Ако сакате да ја подобрите работата на вашата тироидна жлезда, ставете лист за зелка на вратот пред спиење, завиткајте се со шал или марама, извадете наутро.
Компресија од лист од зелка ќе ги ублажи главоболките, како и болните гради за време на доењето.
Ако имате висока температура, а сте ги земале сите можни лекови, обвиткајте ги градите со лист од зелка и кога ќе се исуши само менувајте со нови листови. Температурата ќе се намали како однесено со рака.

 

Доколку болките се зголемат добри резултати се постигнува со користењето на нашиот спреј и крема за болки.

 

Ајурведски спреј за ублажување на болки

 

Ајурведска крема против болки со ѓумбир и лути пиперки

 

 

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...