Древен ајурведски рецепт – ослободи се од дамките и пегите на кожата

Овој едноставен лек навистина делува и се заснова на принципите на Ајурведата, најстарата
индиска наука за лекување.
Хиперпигментацијата е нарушување на бојата на кожата и се карактеризира со темни делови на
кожата предизвикано од зголемување на количината на меланин, темен пигмент на кожата.
Изложеност на сончева светлина, бременост, одредени болести, возраст или траума може да
доведе до нарушувања на меланинот и да создаде неестетски кафени дамки карактеристични за
ова бенигна болест.
Точните причини може да се поделат во две групи: надворешни и внатрешни.
-Надворешни причини се оние кои доаѓаат од околината: изложеност на сончева светлина
влијанија од хемиски соединенија (бетаксолол, миноциклин, естроген, прогестерон, итн.).
-Внатрешни причини се поврзани со наследниот фактор – луѓе со потемна кожа имаат поголема
склоност да развијат дамки и пегите.
Старечки дамки и сончеви дамки се предизвикани од штетни ултравиолетови зраци на сонцето.
Тие го оштетуваат меланинот и резултираат во привремена или трајна промена на бојата. Овие
дамки честопати можете да ги забележите на лицето и рацете, но може да се појават на кој било
дел од кожата што бил изложен на сонце.
Лузни од траума или операција исто така може да предизвикаат промена на бојата на кожата, па
дури и кога проблемот ќе помине, остануваат темни дамки.
Мелазмата е хиперпигментација на кожата што се јавува за време на бременоста, иако понекогаш
може да влијае и на мажите. Обично се нарекува маска за бремени жени бидејќи кафени дамки го
покриваат лицето – претежно носот и образите. Ова нарушување обично поминува по бременоста
и не предизвикува големи проблеми.

Природен лек за хиперпигментација – рецепт
-Земете 1 лажичка куркума во прав, додадете 1 лажичка сок од лимон и измешајте добро
-Аплицирајте на погодените области
-Оставете да се исуши и да делува 15 минути
-Исплакнете со ладна вода

ВНИМАНИЕ: Не ја изложувајте кожата на сонце веднаш потоа!
Препорачливо е да се аплицира пред туширање.
Повторете еднаш или двапати на ден до видливо подобрување.
Овој едноставен лек навистина делува и се заснова на принципите на Ајурведата, најдревната
наука за лекување.
Лимонот го избелува и стимулира пилингот на кожата, а куркумата, освен што ја осветлува
кожата, има антиинфламаторно дејство и ја прави кожата сјајна.
Луѓето со многу чувствителна кожа можат да го разредуваат сокот од лимон или да го заменат со
млеко.

Неодложно направи си добро самиот на себе!

 

Органска куркума во прав 200гр

 

 

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...