Древен ајурведски чистач на телото со лимон

Ослободете се од токсините и мастите од вашето тело за една недела!

Како? …..многу едноставно, само набавете поголема количина лимон

Лимонот е алкална храна. Ова е важно затоа што повеќето луѓе со прекумерна тежина имаат
киселост во телото. За да се одржи посакуваното ниво на PH вредност, потребно е да се внесе алкална
храна. Кога телото акумулира повеќе отпад отколку што може да се отстрани, се формираат
масни клетки кои складираат токсини.
Лимонот спречува: кардиоваскуларни заболувања, камења во бубрези, анемија, го чисти црниот
дроб, спречува развој на рак, ги чисти цревата, го ослободува телото од токсини, ги чисти
цревата, спречува глад и го подобрува имунитетот.

Диета со лимон:
Ден 1
*Наутро, на празен стомак пијте вода со лимон, односно чаша вода со лимон (околу 2 лажици сок
од лимон).
*Направете го истото половина час пред оброк.
*Јадете што е можно поздрава храна.

2 ден – следете ги упатствата од првиот ден
*Наутро на празен стомак вода со лимон – чаша вода со лимон (околу 2 лажици сок од лимон).
*Пијте вода 30 минути пред појадок, ручек и вечера.
*Пијте 2 до 3 литри минерална вода во која сте исцедени 6 лимони (во текот на целиот ден).

3 ден – повторете го претходниот режим
*Наутро на празен стомак вода со лимон – чаша вода со лимон (околу 2 лажици сок од лимон).
*Пијте вода 30 минути пред појадок, ручек и вечера.
*Но, овој пат пијте вода за време на ручекот.
*Продолжете да пиете вода во текот на денот.

4-ти и 5-ти ден – повторете го режимот од третиот ден
*Следете ја диета и правете се како што правевте претходниот ден.
*И најважно е да не заборавите да пиете топла лимонада на празен стомак секое утро.

6 ден
*Пиеме само 2 чаши вода со лимон во текот на целиот ден
* и тоа една чаша наутро на празен стомак и една чаша со ручек или вечера.
*Во текот на денот пијте обична вода

7 ден
*Нека една чаша топла лимонада остане навика засекогаш.
*Ова не само што ќе ја намали вашата тежина, туку и ќе го зајакне вашиот имунолошки систем.
*Не заборавајте да пиете големо количество обична вода во текот на денот, на тој начин ќе ги
исфрлите сите токсини од телото.

За целосно прочистување ви педлагаме Ашваганда и Пунарнава.

 

Punarnava

Ashwagandha

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...