ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ТЕЛОТО КОГА НЕ ПИЕМЕ ДОВОЛНО ВОДА!
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ТЕЛОТО КОГА НЕ ПИЕМЕ ДОВОЛНО ВОДА!

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ТЕЛОТО КОГА НЕ ПИЕМЕ ДОВОЛНО ВОДА!

by | Jun 8, 2021 | 0 comments

Одамна е познато колку е важно да пиеме вода секој ден и какви се последиците по здравјето доколку не внесеме доволно од оваа течност. Еве неколку симптоми дека внсуваме мала количина на вода:

Кога кремите не помагаат

Ако нанесувањето на нормална количина на креми и путери не ја подобруваат состојбата на вашата сува кожа, тоа е добар знак дека треба да пиете повеќе вода. Бидејќи повеќе течност во телото, произведува доволно себум за да ја одржува вашата кожа мазна.

Сува уста и леплив јазик

Следниот пат кога ќе го почувствувате ваков симптом, знајте дека вашето тело копнее по голема чаша топла вода!

Главоболка

Главоболките често се знак на дехидрираност, а недоволното снабдувањето со вода може дури и да доведе до мигрена. Избегнувајте пијалоци со шеќер,  за телото да снабди повеќе вода во телото.

Дебелина

Консумирајќи многу вода, метаболизмот се стимулира и нема вишок килограми!  Спротивно на тоа, постојаната лесна дехидрираност доведува до силно чувство на глад, бидејќи телото ќе се обиде да го надомести недостатокот на течност.

Опстипација

Исто така, здравата дигестија бара течности. Кога исклучуваме други причини, запекот е обично знак на дехидратација.

Бактерии во мочниот меур

Внесувањето доволно вода може да ги инфилтрира бактериите од мочниот меур и на тој начин да спречи иритирачки инфекции.

 

Ајурведата препорачува најпрвин утрата да ги започнеме денот со голема чаша топла вода, а во текот на денот испијте 7-8 големи чаши топла вода. Доколки не сте тип што љуби редовно консумирање вода, додадете некоја капка лимон во чашата вода за да вашата вода добие вкус.

 

Ајурведски путер за лице и тело со додаток на масло од коноп

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...