Едноставен ајурведски лек против брадавици од босилок

Босилок (Ociumum basilicum) е едногодишно растение кое расте до 40 см има пријатен вкус, има волшебна арома и убав изглед. Зборот босилок во превод значи кралска билка. Денес во светот се познати околи 60 разни видови на босилок. Босилокот или Туласи има 1000 лековити намени во ајурведата.

Босилокот содржи етерично масло, танини, гликозиди, сапунини, аскорбинска киселина. Етеричното масло содржи: еутенол, цинеол, метил хавикол, камфор, а додека во семето има: каротен, рутин и триглицериди. Богат е со антиоксиданси и тоа најмногу со бета каротенот. Во босилокот има значајни количини на витамин Б6 и магнезиум.

Свежите лисја со босилек исто така можат да помогнат против брадавици, кои треба да ги истолчите и да ги нанесете на брадавицата, а потоа да ги покриете со газа.

Наместо свеж босилек, можете да користите есенцијално масло од босилек направено од нашето Туласи, кое има антивирусно дејство. Ефектот е посилен доколку во терапијата се вклучи редовното земање на таблети.

 

Tulasi

Written by Ayurveda

June 19, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...