Едноставни ајурведски симптоми на нашето тело

Човечкото тело функционира на апсолутно неверојатен начин.  Во исто време, во нас се одвиваат незамислив број процеси.
Ако се случи нарушување на текот на процесите тогаш сигурно ќе почувствуваме необично дека се чувствуваме. Сепак, многумина од нас не придаваат важност на оваа информација која може да биде многу важна за нас. И не треба да ни излегува од ум фактот дека се што може да се направи превентивно е спречување подоцнежна непријатност и компликација. Затоа, да откриеме што значат некои сигнали на нашето тело.
Неколку знаци дека имаме здравствени проблеми
🌀Сува кожа
На нашето тело му недостасува витамин Е. За да ги надополниме резервите, го зголемуваме консумирањето на ореви, масна риба и растителни масла во исхраната. Редовно нанесувајте ајурведски производи на кожата.
🌬️Фрагилност на косата и ноктите
Овие симптоми укажуваат на недостаток на витамини од групата Б и калциум. Многу од нив се наоѓаат во зелените зрна, каша и леб од цели зрна.
❄Крвави непца
На организмот му недостасува витамин Ц. Го има во кромид,  овошје и зеленчук. Може исто така да пиеме сируп од роза или борови иглички. Редовно земајте Амла.
☄️Лош сон и раздразливост
Станува збор за недостаток на магнезиум и калиум. Овие елементи во трагови се наоѓаат во суви кајсии, сливи и цвекло. Редовно нанесувајте магнезиумово масло
🌫️Грчеви во текот на ноќта
Грчевите зборуваат за недостаток на магнезиум и калиум. Редовно нанесувајте магнезиумово масло.
🌧️Рапава кожа на лактите
Ова е јасен симптом на недостаток на витамин Ц и А.Тие се наоѓаат во зеленчук и овошје од портокалова боја: моркови, тикви, домати, кајсии, суви кајсии. Редовно нанесувајте ајурведски путер. Редовно практикувајте ајурведски третмани.
🌦️ако имаме потреба да консумираме солена храна
Постои инфекција во телото или воспалителните процеси ескалираат, особено во генитоуринарниот систем. Редовно земајте Тулси.
🌩️ако имаме потреба да консумираме слатка храна
Можеби е во прашање стрес и нервна исцрпеност и имаме потреба од брза храна – гликоза. Во овој случај, подобро е да користиме мед или горка чоколада, со цел да избегнеме проблеми со гастроинтестиналниот тракт. Редовно земајте Ашваганда
🌤️ако имаме потреба за  сурова храна
Овој симптом може да укаже на гастритис или проблеми со црниот дроб. Суровата храна ќе помогне во олеснување на грчевите и ќе го смири стомакот. Редовно земајте Трифала.
Доколку вашите проблеми се хронични закажете си ајурведски преглед.

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведско фрапе за енергија во време на постење

Ајурведско фрапе за енергија во време на постење

Постот е многу здрава работа за целото тело прпеорачува Ајурведата. За оваа намена ви предлагаме едно здраво ајурведско фрапе. 5 урми млеко /по ваш избор/ банана овесни снегулки Малку цимет и кардемом Чиа семе Ова фрепе е богато со енергија и она што е многу...

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...