Есенски ајурведски намаз од тиква за подобар имунитет

Дали знаете дека тиквата има повеќе хранливи вредности од бананата?
Искористете ја сезоната на тиквите и консумирајте ја во што поголеми количини.
Ајурведски намаз од тиква
600гр тиква
1/2 лажичка органска куркума лук
2 лажици семки од тиква
2 лажици ги или сусамов масло
хималајска сол и црн пиперер по желба
каранфилче и морско оревче по желба
прстофат чили
малку рендан свеж ѓумбир
Тиквата сварете ја на тивок огин /на пареа по можност/ или печете додека не омекне . Потоа ставете ја во блендер и изблендирајте и додадете ги споменатите зачини .
Консумирајте топло.