Започнете го денот со топла вода, лимон и кардамом за целосно здравје и хормонален баланс
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Започнете го денот со топла вода, лимон и кардамом за целосно здравје и хормонален баланс

Започнете го денот со топла вода, лимон и кардамом за целосно здравје и хормонален баланс

by | Sep 23, 2021 | 0 comments

Здрав ајурведски пијалок за регулирање на хормоните, кои жените треба да ги пијат секој ден

Кога размислувате за хормонално здравје, што прво ви паѓа на памет? Таблети? Не треба, бидејќи постојат ефективни природни лекови. Темата за балансирано хормонално здравје станува се повеќе актуелна со текот на годините. Следуваат скапи лекови и бескрајни консултации со гинеколог. Веднаш обидете се да ја спречите потребата од лекови кои ги регулираат хормоналните промени, кои се јавуваат со текот на времето! Еве еден природен рецепт кој го стабилизираат лачењето на хормони.

Здрав ајурведски пијалок со лимон, топла вода и кардамом

Ви препорачуваме да го започнете утрото со топла вода со лимон и кардамом и да се почестите со топло златно млеко пред спиење.

Топла вода со лимон и кардамом

Топла вода со лимон и кардамом придонесува за слабеење, ги отстранува токсините од телото, го подобрува имунитетот, состојбата на кожата и варењето. Причината за тоа е што лимонот влијае на хормонот за ситост – лептин. Ако лептинот не е во рамнотежа, телото почнува да создава масни наслаги. Лимонот помага да се избегне дехидрација и го подобрува варењето.

♦ Рецептот е многу едноставен: исцедете сок од половина лимон и кадрамом во чаша топла вода и пијте одеднаш. Подобро ќе го започнете утрото со овој пијалок.

При поголеми проблеми со хормоналниот статус закажете си преглед кај др.Авишек.

 

Златно млеко

Органски кардамом во прав 200гр

АЈУРВЕДСКИ ПРЕГЛЕДИ

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...