Здрава ајурведска алва од морков

Во текот на зимата, правиме сѐ за да избегнеме да се разболиме, што значи дека треба да го поврземе телото со циклусите на природата. Еден од начините да го направиме ова е да јадеме сезонски зеленчук, како цвекло, компири и моркови. Овој корененест зеленчук е богат со растителни влакна, богат со витамини, полн со минерали и
се разбира, богат со антиоксиданси за да ни помогне да ја поминеме студената и долга зима.
Морковот е зеленчук кој лесно е сварлив, што го прави совршен за стимулирање на нашиот систем, зголемување на енергијата и чистење на крвта.
Дали знаевте дека морковот може да има и релаксирачки ефект врз очите?
Покрај видот, тие исто така го подобруваат тенот и го намалуваат воспалението. Морковот е неопходен зеленчук за многу ајурведски зимски рецепти.
Еве еден за вас.
Алва од морков
2 чаши ситно рендан морков
1/2 лажичка шафраново масло
1/2 лажиче кардамом
1/4 лажиче цимет
2 лажици ратопен путер ги
1 1/2 чаша млеко / билно млеко за замена
6-8 ситно мелени бадеми
4-5 фино мелени ф’стаци
2 супени лажици-засладувач по вкус (претпочитајте природни засладувачи како суров шеќер од трска)

КАКО СЕ ПОДГОТВУВА:
Потопете 1 лажица шафраново масло во вода 10 минути.
– Растопете путер ги во тенџере со слаб оган. Штом се стопи, додадете моркови.
– Измешајте и варете ги моркови додека не омекнат. По околу пет минути на оган, морковите треба да станат малку кафеави.
– Додадете на морковите млеко, зачини, џагери / трскин шеќер и натопениот шафран.
– Варете на тивок оган 15 минути, или додека не се апсорбира целата течност. Бидете сигурни дека често мешате за да спречите алвата да подгори или да се залепи во садот.
– Служете во мали садови, зачинети со исечени бадеми, ф’стаци.

Споделете го овој здрав рецепт со вашите блиски.

 

Органски кардамом во прав 200гр

Ајурведско инфузирано шафраново масло

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...