Здравствени придобивки од редовното пиењето ајурведски чаеви

Варење на храната
Доколку страдате од тешкотии при варење, надуеност, запек или дијареја, чаевите од ајурведата се многу корисни за вас.  Ако направите пијалок со ги масло, сол и топла вода, тоа може да ги реши вашите проблеми при запек, подмачкување на внатрешноста на стомакот и со отстранување на бактериите.  Семето од анасон или ѓумбир додаден во топла вода помага при надуеност.  Ѓумбирот го стимулира целосното варење.  Ако црниот пипер се додаде во чајот, тоа ги зајакнува здравите бактерии во цревата.
 За слабеење
Ајурведските чаеви можат да помогнат при слабеењето.  Чајот од ѓумбир со каранфилче и сладунец е добар за слабеење.  Лимоновата трева, босилек и анасонот исто така помагаат во слабеењето.
 За нега на кожата:
Чајот од куркума е добар за сјајна кожа.  Дејствува како антиоксиданс и има прочистувачки својства.  Ким, тилчец, црн пипер, исто така, ја прочистуваат крвта и го раствораат вишокот маснотии од ткивото.
 За јак имунитет:
Ако сте склони кон болести, тоа значи дека имате слаб имунолошки систем.  Ајурведскиот чај за зајакнување на имунитетот е доста ефикасен.  Вклучува голем број билки и зачини варени во вода.  Амрут, Тулси и Амла исто така и се борат против алергиите.
 Детоксикација на телото
Ајурведскиот чај направен со билки како ким, анасон, ѕвездест анасон, лимонова трева и коријандер имаат моќни детоксикациски својства и добри се за црниот дроб.  Овој чај помага и за варењето на храната.

Written by Ayurveda

May 12, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Дали сте и вие од оние кои ги измачува синусна инфламација на пролет?

Дали сте и вие од оние кои ги измачува синусна инфламација на пролет?

СИНУСНА ИНФЛАМАЦИЈА Секој трети на земјинава топка пати од некаква синусна или алергична инфламација. Синузитот е голем проблем на човештвото. Бидејќи е сврстан во системска болест на телото. отеќнатото дишење го сотава без доволно кислород целото тело, а да не...

Ајурведски третман на пост – интерна операција без нож

Ајурведски третман на пост – интерна операција без нож

Мора на почеток да напоменеме дека постот е многу корисен но според ајурведата не треба да започнуваме без консултација со стручно лице. Зошто не секој пост е добар за секоја доша во Ајурведата. Понекогаш сакајќи добро да направиме можеме да направиме поголем...

Ајурведска препорака за превенција од остеопороза, ејакулација и импотенција

Ајурведска препорака за превенција од остеопороза, ејакулација и импотенција

  Како да спречите остеопороза, ејакулација и импотенција? Присуството на еугенол, флавоноиди, калциум, магнезиум ги прави каранфилчињата моќен заштитник на коските. Каранфилчето ги прави коските посилни, спречува губење на коскената маса и на тој начин...