Здравјето ни доаѓа од стапалата и нозете

Половина од популацијата на земјината топка страда од проблеми со нозете и стапалата

Кој се најчестите проблеми со стапалатаи како да си помогнете?

Носењето непријатни чевли честопати доведува до проблеми со стапалата, но тоа не е единствената причина, некои промени се последица на здравствената состојба. Лигаментите во стапалата може да се истегнат од носењето чевли со високи потпетици, а тоа може да биде навистина болно, но тоа не е единствениот проблем со стапалата “, објаснува др. Авишек, ајурвески лекар, специјалист за деформитети и болести на стапалата. Тој вели дека стапалата бараат посебно внимание затоа што може мнофу брзо да се забележат рани знаци и други здравсвени проблеми.

Коскените деформации најчесто се јавуваат во областа на стапалото, односно на глуждот на почетокот на палецот. Тоа е изобличување на палецот на ногата, со испапчување на предниот дел од стапалото и создавање на болно коскено испакнување од надворешната страна на коренот на палецот. Овие деформации се почести кај жените поради носење потпетици и тесни чевли. Со потпетици од пет до седум сантиметри, со зголемување на телесната тежина, товарот на стапалото се зголемува и се пренесува на предниот дел од стапалото.Редовно нанесувајте јаболков оцет во проблематичниот предел.

Како да се реши проблемот? Користите силиконски влошки кои можат да помогнат во ублажување на болката. Ортопедските влошки исто така може да помогнат. Конечната опција и превентива е падаабјангам, редовна масажа на нозете и стапалата..

Испукана кожа на петиците

Испуканата кожа обично е резултат на недостаток на хидрација или влажност. Тоа е феномен кој, меѓу другото, е поврзан со дисбалансот на Вата дошата, стареењето, но и со одењето без чевли. Многу луѓе трошат многу пари на квалитетни креми за лице и тело, но често забораваат на своите стапала, што доведува до хронична сувост на телото и нозете. Се препорачува да се нанесува ајурведски путер што е можно почесто, најмалку еднаш дневно.

Отечени стапала

Стапалата може да отекуваат најчесто на пролет и лето /заради големото вллијание на кафа дошата/ кога се високи температури, но и кога стоите или седите подолго време. Во ретки случаи, тоа може да биде знак дека се случува нешто посериозно.

Плускавци и жуљеви

Плускавците најчесто се јавуваат како подигната кожа која е исполнета со течност. На рацете и нозете се формираат плускавци поради триење и притисок. Тие исто така можат да се појават на нозете како последица на носење непријатни или премали чевли, дури и по само неколку часа. Плускавците се тврдо, воспалено задебелување на кожата на стапалата што најчесто се јавува на пета и прсти. Познати се  три типа на курје око. Првиот тип е цврто курје око, карактеристичен по својот сувост, испакнат излгед. Се формира најчесто на зглобовите, но и табаните и страните на прстите. Вториот тип е меко курје око, или мацерираната текстура како резултат на влажноста. Најчесто се сретнуваат, меѓу прстите. Третиот тип најчесто се сретнува блиску или на ивицата на ноктот. Жуљевите се непријатни и често болни, но можат ефикасно да се лекуваат.

Студени нозе

Ако страдате од студени нозе, тоа може да биде знак на слаба циркулација. Сепак, некои луѓе имаат Рејнодов синдром, нарушување кое влијае на циркулацијата.Тогаш прстите можат да станат сини или виолетови. Ова особено се случува кога е зима или со луѓе кои не се толку активни, вели. др. Авишек. Скоро во сите случаи потребно е да се превенира со редовна веќерна масжа на стапалата и со редовно нанесување на кремата на нега и болка од ѓумбир на стапалата.

 

Падабјангам

Ајурведска крема против болки со ѓумбир и лути пиперки

Ајурведски путер за лице и тело

 

Падабјангам

Written by Ayurveda

April 20, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...