Здрав ајурведски пијалок за регулирање на хормоните кај жените
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Здрав ајурведски пијалок за регулирање на хормоните кај жените

Здрав ајурведски пијалок за регулирање на хормоните кај жените

by | Sep 23, 2021 | 0 comments

Здрав ајурведски пијалок за регулирање на хормоните, кои жените треба да ги пијат секој ден

Кога размислувате за хормонално здравје, што прво ви паѓа на памет? Таблети? Не треба, бидејќи постојат ефективни природни лекови. Темата за балансирано хормонално здравје станува се повеќе актуелна со текот на годините. Следуваат скапи лекови и бескрајни консултации со гинеколог. Веднаш обидете се да ја спречите потребата од лекови кои ги регулираат хормоналните промени, кои се јавуваат со текот на времето! Еве еден природен рецепт кој го стабилизираат лачењето на хормони

Златно млеко

Златното млеко го подобрува имунитетот и го балансира нивото на хормони во телото. Овој пијалок загрева, освежува и смирува. Се состои од куркума, Ги масло и голем број здрави загревачки зачини, кои прават корисна комбинација за регулирање на хормоните и генерално имаат корисен ефект врз телото. Ајурведата ја смета куркумата за активен зачин, кој ја подобрува циркулацијата и метаболизмот на естрогенот.

♦ Рецепт:

во 200 мл врело /може и билно/ млеко додадете половина лажичка златно млеко и Ги масло. Можете исто така да додадете мед, по вкус. Овој пијалок е подобро да се пие навечер. Повеќе детали овде

Овој пијалок според ајурведските препораки е особено е користен во есен и зима или во студените денови.

 

Златно млеко

Пречистен путер Ги (Ghee)

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...