Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

by | Jan 18, 2022 | 0 comments

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок – вкусна за јадење и исклучително популарна, но и здрава!

Сепак, појадокот е најважниот оброк во денот.  Ве подготвува за работа исполнува со нова енергија и обезбедува највисоко можно ниво на продуктивност.Како таков, здравиот појадок е исполнет со хранливи материи е токму она што ви треба за да го започнете денот.

Еве рецепт за појадок богат со протеини со доза од кикирики!  Исклучително богат со протеини, природни масти и влакна, кикириките се одличен извор на здрави нутритиенти за организмот.  Користени во различни видови храна ширум светот, како што се популарниот путер од кикирики и сос од таани, тие нудат вкусна крцкава текстура кога се додаваат во солени јадења и десерти.

  Состојки:

  * 1/2 чаша кикирики: малку печени и потопени во вода

  * Мало парче ѓумбир, ситно сечкано

  * Вода: околу 1 чаша

  * 1/2 чаша брашно од наут

  * 1/2 чаша оризово брашно

  * Сол по вкус

  * 1/2 лажичка куркума во прав

  * 1 лажичка ким и кардамом во прав

  * Ги масло

 

 Припрема:

  Земете мелница и додадете 1/2 шолја кикирики, ситно сечканиот ѓумбир и околу 3/4 шолја вода и сомелете го ја изедначите масата .

  * Во тестото додадете 1/2 чаша брашно од наут, 1/2 чаша оризово брашно, сол по вкус, 1/2 лажичка куркума и кардамом во прав, 1 лажичка ким во прав, 1/4 чаша вода и повторно мелете додека не се изедначи.  За тестото можете да користите само наут или оризово брашно.

  * Сега загрејте ја тавата за да ги направите дозите.  Додадете малку Ги масло во тавата.  Истурете го тестото  на врелата тава и развлечете го со помош на лажица.

  * Додека се готви, додајте малку Ги масло  и оставете го на средна топлина.

  * Превртете го кога ќе порумени, варете малку и повторно превртете.  Преклопете ја во центарот и префрлете ја во чинија и направете други со истата постапка.

 Послужете го садот со чатни од кокосово семе и сос од таан или песто.

Добар апетит.

 

Органска куркума во прав 200гр

Органски кардамом во прав 200гр

Пречистен путер Ги (Ghee)

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Тинитус – болки или зуење во ушите

Тинитус – болки или зуење во ушите

Постојаниот тинитус е непријатен, но нема потреба од паника бидејќи тоа не е хрониченa  тинитус, туку може да биде резултат на стрес и напнатост и ќе помине кога ќе ги надминеме овие ситуации, објаснува Ајурведата и експертот од Берлинскиот центар за тинитус....