Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??

Како да ги избегнеме, спречиме и да ги третираме проблемите со синусите, опструкциите на дишните патишта и воспаленијата, алергиите, главоболките, мигрената, вирусите и т.н.

Дали знаете зошто најчесто алергиите и проблемите со ност се јавуваат на пролет? Бидејќи кафа дошата е доминантна во овој период од годината.

Ајурведата користи една од моќните древни техники за негување на ноздрите со традиционално масло #Насја, кое ги прочистува синусите и дишните патишта, делува против воспаленијата, го смирува умот, ја подобрува меморијата и концентрацијата.

Овие природни капки од билни и етерични масла ги прочистуваат синусите и дишните патишта, ги ублажуваат алергиите, ги решаваат енергетските блокади и ги прочистуваат каналите во главата, го олеснуваат стресот, ги смируваат главоболките, вознемиреноста, иритациите и делуваат многу релаксирачки. Тие лесно го смируваат умот, ја подобруваат меморијата и концентрацијата.

Природните капки за синуси на Ayurveda Macedonia брзо го подобруваат проток на кислород во главата, целото тело, го олеснуваат стресот, ја ублажуваат главоболката, вознемиреноста, иритацијата и имаат многу релаксирачки ефект  релаксирајќи го целиот нервен систем. Помагаат при болки во грбот.

Овие капки се дел од #Nasya третманот кој се изведува во нашиот ајурведа центар.

Начин на употреба:

Наутро и / или навечер, нанесуваме 4-6 капки масло од насја во секоја ноздра, а на деца од 3-5 години, нанесете наутро и / или навечер 3-5 капки масло во секоја ноздра. 

Доколку воспаленијата се големи може да аплицира и  5-6 пати на ден, 4-6 капки во секоја ноздра. Кога тешкотиите ќе започнатт да се ублажуваат и смируваат, намалете ја употребата на капки на 3-4 пати на ден. Кога тешкотиите ќе исчезнат, сè уште користитете ги капките, но тогаш доволно е 1-2 пати на ден. Ајурведските капки за ноздри успешно го негуваат и прочистуваат носот како дел од дневната хигиена и се препорачува за трајно користистење. Ако ги користите превентивно, доволно е да се користи 4-6 капки масло во секоја ноздра еднаш дневно.

Капките не треба да се користат веднаш по оброк.

Маслото Nasya може да се загрее пред употреба со (приближно 1/2 минути) во сад со топла вода. Потоа аплицирајте го топло (не претопло) масло во секоја ноздра и измасирајте. После тоа, земете неколку длабоки вдишувања на воздух низ носот. Ако немате време да го загреете маслото, користете го на собна температура. Маслото од Nasya може да го користат и деца уште на возраст од 2 години и доилки.

Нема контраиндикации со лекови.

Не се познати случаи на предизвикување алергии на ова масло, освен во случаи на алергија на некои компоненти од составот.

 

Органско ајурведско масло за нос

Кафа

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...