Зошто токму масло за нега на влакно на брада?
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Зошто токму масло за нега на влакно на брада?

Зошто токму масло за нега на влакно на брада?

by | May 31, 2020 | 0 comments

Мажите со брада беа многу активни долго време пред Њујорк Тајмс да ја прогласи брадата за модерна.
Нешто што ве тера да застанете и да се загледате е добро негуван човек. Поготово кога се работи за добро негувана брада и лице.

За среќа, во нашата палета има производи што ќе помогнат во тоа и се нарекуваат sVcareblends.
Маслото за брада направено со состојки за кондиционирање како масло од јојоба, масло од арган, масло од бадем и многу други се смета дека е неопходен производ за одржување на влакното на лицето.

Повеќето мажи не веруваат дека воопшто треба да користат вакви производи. Мажите треба да се грижат за влакното на лицето онолку колку што се грижат за косата на главата.

Ако сè уште не сте убедени дека треба да додадете масло за нега на брада во вашата дневна рутина, еве три совети од кои ќе ве натераат да го направите тоа.

Маслото од брада го навлажнува влакното на лицето и кожата под брадата.
Маслото за брада е хидрирачки серум за кожата и помага во омекнување на брадата, што значи дека прави и двојна должност како средство за стилизирање. Идеалната брада треба да изгледа сјајна и негувана – а не сува, ронлива и бушава.

Најдобро време за примена на масло за брада е веднаш откако ќе го измиете лицето.
Се препорачува ставањето на масло за брада да биде наутро, веднаш после туширање или миење на лицето.
Миењето на лицето се препорачува да биде со сапун кој е специјално наменет за влакно на брада.
На овој начин, фоликулите и порите се отворени и лесно можат да го апсорбираат маслото.
Грижата за кожата, особено чистење и навлажнување, е клучна, особено ако живеете во ладна или сува клима. Имаме тенденција да размислуваме „повеќе е подобро“, но само неколку капки од повеќето работи се многу.
Нанесете неколку капки од маслото на дланките, а потоа масирајте го низ целата брада.
Во зависност од должината на брадата по маслото можете да нанесете и балсам за брада, кој дополнително ќе го негува влакното на брадата и косата со состојките кои што ги нема во маслото за брада а за кои ќе напишеме друг текст.
Ако брадата ви е подолга, користете чешел или четка за да бидете сигурни дека маслото допрело до секое влакно.

Маслото за брада спречува првутење, црвенило на кожата и чешање, а притоа мириса и многу убаво и свежо.

Во нашата палета на производи ќе најдете 6 мирисни ноти на масло за брада како што се Orange, Vanilla, Tobaco-Vanilla, Black Forest, Secret Woods и Lavander.
Нашите масла за брада се направени исклучиво од органски, природни состојки, без хемиски додатоци, парабени и вештачки бои.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...