Излечи го лесно гихтот

Излечи го лесно гихтот

by | Jul 29, 2020 | 0 comments

Гихот е метаболична болест предизвикана од зголемени вредности на мочната киселина во крвта. Последица е на зголемената продукција или намалената елиминација на мочната киселина во организмот. Зголемена продукција има при: зголемено внесување на пурини преку храната (особено во црвеното месo), интензивно разградување на клетките при некои хематолошки болести, труење со олово како и престоја на големи височини со разреден воздух. Намалена елиминација на мочната киселина има при нарушена бубрежна функција и при хроничен алкохолизам.

Симптоми на гихтот се: отечени прсти, болка, и често чувство на реуматични болки. Исхраната е еден од најважните работи на кои треба да внимавате. Заборавете на секаков вид конзервирана храна, не јадете говедско месо, телешко и свинско месо, сирова храна, овошје и зеленчук и заборавете на белиот леб и тесто, Наместо утринско кафе пијте чај.

Еве еден предлог на ајурведски чај за ваков вид проблеми

Рецепт:

3 сушени листови од круша / во сенка /

0,2 дл вода

Штом водата ќе зоврие, тргнете го и оставете да се олади малку, пијте го во мали голтки и без никакви засладувачи, вклучувајќи мед,

Овој чај е потребно да се пие два пати на ден. отприлике околу 3 месеци. / 180 дена /

Исушете си лисја во овој период на годината.

Многу добри резултати се добива во комбинација со редовна употреба на Трифала.

Споделете корисна содржина со пријателите 🙂

 

Органска трифала во прав 200гр

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...