Излечи го циститот со анасон

Излечи го циститот со анасон

by | Aug 23, 2020 | 0 comments

 

Семето од анасон е многу често користен зачин во Ајурведата. Тој се смета за еден од најбалансираните и највлијателните од сите зачини;
Тој го зајакнуваат дигестивниот оган без да ја дизбалансира пита дошата.

Предности за гастроинтестиналниот ⁠тракт

Тој е еден од најдобрите билки кои помагаат при варењето на храната
Семето од анасон ја стимулира гастроинтестиналната подвижност и покажува силно антиспазмотично дејство дури и при пониски концентрации.
Помага да запрат грчевите и да ја снема подуеноста

Семето од анасон е одлично и за намалување на дигестивниот систем дури и кај децата или постарите лица
Анасон може да се користи за намалување на телесната тежина.

Како да се користи: ⁠
Една лажичка истолчено семе може да се земе после оброците, единечно или со малку хималајска сол. Добро се комбинира со ким и коријандер како три зачини за ладење на агнито – гастро оганот.

Добро се  комбинира со редовно земање на Билва.

Предности од користењето за нервниот систем⁠

Лесно ги смирува нервите

Помага при ментална будност⁠

Други придобивки:
При уринарни проблеми, најдобро е да се комбинира со коријандер.
Многу лесно ги намалува симптомите од цистит.
Поттикнува редовен менструален циклус.
Го стимулира зголемениот проток на млекото кај доилките.

Дали ве изненади некоја од овие придобивки? Ако е така, која?

 

Bilwa

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...