Имаш запек?

Делотворен ајуревдски клистер при запек

Оваа техника е делотворна особено кај децата.

Сварете чај од камилица, додате малку течен сапунин или растопете во млака вода од нашиот природен сапун за да направите сапуница и со поголем шприц пополека вбризгајте во ректумот – анусот. Веднаш ќе се почувствува олеснување.

Многу добри резултати и празнење се постигнува кога се комбинира со Харитаки. 

Често правете масажа со затоплено сусамово масло на абдоменот.

Исхраната исто така има големо внимание за здравата дигестија и лесното празнење. Пијте голема количина топла вода во текот на денот. Секој ден јадете храна со повеќе влакна, крушка, јаболка, слива, кајсија, ….

Споделете корисна содржина со пријателите 🙂

 

Ајурведски сапун за природна нега на лице и тело

 

Масло за нега на кожа, конституција #pitta (чувствителна кожа)

 

Harithaki

Written by Ayurveda

July 25, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...