Исчисти го лесно и целосно црниот дроб на ајурведски начин

Растенија кои лесно и брзо го чистат црниот дроб од отрови и цисти. Црниот дроб е најголемиот и најважниот орган за чистење на организмот, извршувајќи повеќе од 500 витални функции. Затоа, ако не функционира добро, може да доведе до многу сериозни здравствени проблеми и болести. Предлагаме природни решенија кои ќе ви помогнат да ја подобрите функцијата на црниот дроб.

Куркума- Турмерик

Најважната состојка на куркумата е куркуминот, кој е одговорен за неговите силни антиинфламаторни својства. Затоа, се препорачува и за воспалителни процеси во црниот дроб. Истражувањата покажуваат дека употребата на ова растение значително ги ублажува проблемите со воспалителни заболувања на цревата како Кронова болест, има корисен ефект врз намалување на болката и воспалението кај пациенти со ревматоиден артритис, а дејството на куркумин е поврзано дури и со превенција од рак и раст на веќе формирани тумори. Многу добри резултати се постигнуваат при висок шеќер во крвта. Нисамлаки многу брзо, лесно и долготрајно го намалува високиот шеќер во крвта.

Куркума во исхраната

Половина до една лажица куркума на ден помага и има бројни здравствени придобивки. Количината на половина лажица е доволна за да се подготват целосни оброци, додека може да додадете заедно со прстофат црн пипер од тој зачин во чај или пијалак. Сепак, бремените жени и доилките, како и луѓето кои џемаат лекови од згрутчување на крвта, камења во жолчката или дијабетес, треба да се консултираат со својот ајурведски лекар пред да земат куркума.

 

Nisaamlaki

Органска куркума во прав 200гр

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...

Магнезиум најважниот минерал во телото

Магнезиум најважниот минерал во телото

  Магнезиумот игра важна улога во работата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, мускулите, бубрезите, црниот дроб, жлездите што лачат хормони и мозокот. Тој се апсорбира преку цревата и потоа со помош на крвта се транспортира до клетките и...